Před deseti lety se svět dozvěděl, že vláda USA masově sleduje nejenom své občany skrze telefonní a internetovou komunikaci. Se zprávou přisel britský deník The Guardian na základě informací od bývalého zaměstnanec CIA Edwarda Snowdena. První článek na toto téma vyšel v Guardianu pátého června 2013.
Série článků odhalila, že americká národní bezpečnostní agentura (NSA) a její britský protějšek GCHQ provádějí masové sledování telefonních a internetových komunikací občanů po celém světě. Tyto zpravodajské služby sbíraly velké množství dat, včetně telefonních hovorů, e-mailů, textových zpráv a záznamů o internetové aktivitě. Tento program byl nazván PRISM a podle Snowdena umožnil těmto zpravodajským službám přístup k informacím z velkých technologických firem, jako jsou Google, Facebook, Apple a Microsoft.
Články také odhalily existenci programu XKeyscore, který umožňoval zpravodajským službám sledovat prakticky veškerou internetovou aktivitu uživatelů, včetně historie prohlížení webových stránek a odeslaných e-mailů. Bylo také odhaleno, že NSA pravděpodobně odposlouchávala telefonní hovory mnoha světových lídrů, včetně tehdejší německé kancléřky Angely Merkelové.
Tehdy devětadvacetiletý Snowden se po zveřejnění informací ukryl v Hongkongu a později získal azyl v Rusku. Jeho odhalení vyvolala vlnu kontroverzí a vedla k debatám o právu na soukromí a bezpečnostních opatřeních vlád vůči svým občanům. V roce 2016 byl natočen o tomto incidentu film Snowden režiséra Olivera Stonea. Edwarda Snowdena ve snímku ztvárnil Joseph Gordon-Levitt.