Referendum o manželství pro všechny se stalo přelomovým okamžikem nejen pro Irsko, ale i pro celosvětové hnutí za práva LGBTQ+. Hlasování se zúčastnilo přes 60 procent oprávněných voličů a převaha podpory byla jasná – z 43 volebních obvodů hlasoval proti jen jeden. V irském Dublinu se následně sešly tisíce lidí, kteří slavili barevnými vlajkami, objetími a slzami dojetí.
Homosexualita byla v Irsku legální teprve od roku 1993, a přesto země dokázala během jedné generace výrazně změnit svůj přístup. Kampaň k referendu byla intenzivní – billboardy, sociální sítě i televizní reklamy vyzývaly občany k účasti. Tisíce mladých Irů se vracely ze zahraničí, často sdílejíc svou cestu pod hashtagem #hometovote.
Podporu legalizaci vyjádřili i vrcholní politici. Ministr zdravotnictví Leo Varadkar se během kampaně poprvé veřejně přihlásil k homosexualitě a označil výsledek za „historický den“. Ministr pro rovnost Aodhán Ó Ríordáin zase řekl, že nikdy nebyl pyšnější na to, že je Ir.
Katolická církev v Irsku výsledek nesla těžce. Arcibiskup Eamon Martin hovořil o „pocitu ztráty“, zatímco vatikánský kardinál Parolin výsledek označil za „porážku lidstva“. Přesto už v listopadu 2015 došlo k prvnímu legálnímu sňatku dvou mužů – Richarda Dowlinga a Cormaca Golloglyho.
Manželství pro všechny je v současnosti legální ve 34 zemích světa i ve všech 50 státech USA. Irsko ale zůstává symbolem toho, že i konzervativní společnost se dokáže otevřít změně – když ji podpoří většina.
5 years ago we voted to legalise same sex marriage in Ireland. #democracy #samesex #marriage #union #gay #lesbian #Ireland #majority pic.twitter.com/zdiaNHYMH2
— Dublin Gay Men's Chorus (@dublingaychorus) May 22, 2020
On 22 May 2015, Ireland took a historic step towards #equality and #inclusion when we became the first country to legalise same sex marriage by popular vote. Have a look at our video to find out more. 🏳️🌈 @LGBT_ie #MarRefMemories #LGBTQ pic.twitter.com/XXbnyhUvMy
— Department of Justice (@DeptJusticeIRL) May 22, 2020