Před 105 lety vznikla první vláda Československa. Měla pouze tři členy

Prozatímní československá vláda, která se funkce ujala přesně před 105 lety, sice vládla jen měsíc, ale její historická role je nenahraditelná.

Masaryk_Štefánik_Beneš

Masaryk, Štefánik, Beneš, taková byla Prozatímní československá vláda.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Masaryk, Štefánik, Beneš, taková byla Prozatímní československá vláda.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Čtrnáct dnů před vyhlášením samostatnosti už bylo jasné, že Československo jako součást Rakouska-Uherska končí a že ke kýžené svobodě zbývají už dny. 14. října 1918, přesně před 105 lety, se totiž úřadu ujala takzvaná Prozatímní československá vláda. Tu tvořily pouze tři osoby. Na postu předsedy vlády a ministra financí byl budoucí československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ministerstvo vnitra a zahraničí připadlo Edvardu Benešovi a ministerstvo války zastával Milan Rastislav Štefánik.

Přestože téhož dne rakouská policie zasáhla proti stávkám socialistů, které se uskutečnily po celých Čechách, jednalo se o poslední krok vídeňské moci na území budoucího Československa. O 14 dní později to byla právě Prozatímní vláda, která iniciovala definitivní vyhlášení státní samostatnosti.

Masarykův tříčlenný kabinet vládl přesně měsíc. 14. listopadu 1918 se z Národního výboru Československa stalo Revoluční národní shromáždění, které zvolilo Masaryka prezidentem nově vzniklé republiky a zároveň představilo nový kabinet Karla Kramáře, který už byl o celých 14 ministrů početnější.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu