Olomoučtí vědci objevili unikátní pyl. Může změnit šlechtění rostlin

Čeští vědci identifikovali u čiroku pyl s neobvyklými vlastnostmi, který by mohl přinést revoluci v šlechtění odolnějších zemědělských plodin.

Vědkyně Miroslava Karafiátová ve skleníku s pokusnými rostlinami.

Vědkyně Miroslava Karafiátová ve skleníku s pokusnými rostlinami.
Zdroj: ÚEB AV ČR

  • Vědkyně Miroslava Karafiátová ve skleníku s pokusnými rostlinami.
  • Zdroj: ÚEB AV ČR

Vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR v Olomouci, ve spolupráci s německými odborníky z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research, učinili překvapivý objev. Identifikovali u čiroku pyl s neobvyklými vlastnostmi, který by mohl mít zásadní vliv na šlechtění odolnějších zemědělských plodin. Tento objev, zveřejněný v prestižním časopise The New Phytologist, odhalil, že pyl čiroku může mít více než tři jádra, což je v rostlinné biologii jedinečné.

Čirok, využívaný na výrobu mouky a jako krmivo, se ukázal být ideálním objektem pro studium B chromozomů. Tyto chromozomy se neúčastní běžného dělení pohlavních buněk a mohou mít různou přítomnost v buňkách. Vědci zjistili, že B chromozom výrazně ovlivňuje vývoj pylu, který může být životaschopnější a rychleji klíčit díky své neobvyklé struktuře.

Nové poznatky by mohly pomoci šlechtitelům vyvinout odolnější plodiny, schopné lépe zvládat klimatické výkyvy, které v současnosti ovlivňují kvalitu pylu a tím i výnosy. Vědci plánují další výzkum, aby pochopili, jak B chromozomy ovlivňují vývoj pylu a jaký vliv mají na genetické procesy.

Autor: Šimon Mitro

Související

DNA
Zdraví Věda

Český objev přináší naději v léčbě genetických nemocí

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

Hanácké kasárny v Olomouci
Domácí

Hanácké kasárny v Olomouci koupil neznámý investor za 91 milionů

Wikipedia
Světové dny Zajímavosti

Den Wikipedie