Přestože některá díla scénáristy a dramatika Jaroslava Dietla, který by dnes oslavil 96. narozeniny, nesou stopy režimní úlitby a jistého přibarvování skutečnosti reálného socialismu, nelze tomuto autorovi upřít, že vytvořil dlouhou řadu velmi ceněných snímků, které jsou dodnes nejsledovanějšími seriály domácí produkce. A skutečnost, že se televizní tvůrci dodnes marně snaží najít podobného autora, který by dokázal precizně vykreslit charaktery jednotlivých postav a vymyslet zdánlivě jednoduché, ale o to geniálněji zpracovaní zápletky, hovoří o jeho výjimečnosti.
Seznam jeho zásadních děl je dlouhý. Samozřejmě mu dominuje Nemocnice na kraji města, jako nejslavnější seriál tuzemské produkce, který si velkou oblibu našel i v zahraničí. Dále pak je jeho jméno uvedeno i po dalšími klasickými cykly jako Eliška a její rod, Tři chlapi v chalupě, Byly jednou dva písaři, Žena za pultem, Plechová kavalérie, Malý pitaval z velkého města, Doktor z vejminku či Velké sedlo, které už dávno vstoupily do zlatého fondu české televizní tvorby. Podepsal se i pod dnes kontroverznější díla z politického prostředí normalizaci, konkrétně Muž na radnici a Okres na severu, ale i ty mají zajímavý osobní příběh hlavních postav.
Dlouhý život však osud Dietlovi nedopřál. Ve věku 56 let zemřel přímo na tenisovém kurtu před zraky své rodiny na infarkt. Sanitka na místo už přijela pozdě.