Mikroorganismy, které dokážou trávit plasty při nízkých teplotách, objevili vědci v Alpách na Antarktidě. Doktor Joel Rüthi se svými kolegy odebral vzorky 19 kmenů bakterií a 15 hub rostoucích na volně položených nebo rok v zemi záměrně zakopaných plastech v Grónsku, na Špicberkách a ve Švýcarsku.
Testování probíhalo v laboratoři ve tmě, při 15 °C na různých formách plastů. Právě nízká teplota je v tomto výzkumu klíčová. „Tyto organismy by mohly pomoci snížit náklady a ekologickou zátěž recyklace plastů. Je překvapivé, že velká část testovaných kmenů byla schopna degradovat alespoň jeden z testovaných plastů,“ řekl Rüthi. Všechny zkoumané typy plastů, až na nerozložitelný polyethylen, umí strávit hned dva kmeny hub. Většina nalezených hub a bakterií si pak dokázala poradit alespoň s jedním typem plastů. Dá se tak mluvit o průlomu v mikrobiální recyklaci.
Mikroorganismy trávící plasty přitom nejsou úplnou novinkou. Známé jsou už ty, které to dokážou při teplotě nad 30 °C. K jejich správné činnosti je tak nutné dostatečné vytápění a to není zrovna levné, ani šetrné k životnímu prostředí.