NASA zachytila barevné mraky na Marsu

Sonda Curiosity pořídila unikátní snímky barevných oblaků na obloze rudé planety. Podle vědců jde o vzácný jev související se slunečním světlem a mrazivými podmínkami.

Mars

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Na Marsu se objevil fascinující úkaz – barevné mraky, které připomínají perleťové odlesky. NASA oznámila, že její rover Curiosity pořídil nové snímky těchto atmosférických útvarů, známých jako noční svítící nebo soumrakové mraky. Vznikají v extrémních podmínkách, kdy se oxid uhličitý vznášející se v řídké atmosféře mění na ledové krystalky.

Podle odborníků se tyto oblaky vyskytují jen ve specifických oblastech jižní polokoule Marsu. Zachycené snímky ukazují, že se pohybují ve výškách mezi 60 a 80 kilometry, kde podmínky umožňují tvorbu suchého ledu. Většina ostatních marťanských mraků se skládá z vodního ledu a tvoří se v nižších vrstvách atmosféry.

Atmosférický vědec Mark Lemmon vysvětluje, že výskyt těchto oblaků je stále záhadou. „Oxid uhličitý by se zde za normálních okolností neměl srážet do ledu, takže něco atmosféru výrazně ochlazuje,“ říká. Možným vysvětlením jsou gravitační vlny, které ovlivňují teplotu atmosféry Marsu, ale tento proces zatím není plně pochopen.

Navzdory nejasnostem vědci dokážou předpovídat, kde a kdy se tyto mraky objeví. Díky tomu Curiosity mohla snímky pořídit s přesným načasováním. Rover zároveň pokračuje ve svém průzkumu povrchu planety – nedávno zkoumal kráter přezdívaný „Rustic Canyon“ a chystá se k oblastem s unikátními prasklinami v horninách, které z vesmíru připomínají obří pavučiny.

Autor: Šimon Mitro

Související

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Einstein otřásl světem fyziky. Teorie relativity slaví 120 let

asteroid
Světové dny Vesmír

Den asteroidů

profimedia-1016045690
Zahraniční

Rusové udeřili na Ukrajinu, ta zase pálí na Krym. Požár je vidět dokonce i z vesmíru

Ilustrace spršky vysokoenergetického kosmického záření zaznamenané
Ostatní Vesmír

Kosmické spršky plné železa? Čeští fyzici mění pohled na záření z vesmíru