čtvrtek 9. ledna 2025

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu

Karel Čapek, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, by dnes oslavil 135. narozeniny. Zemřel však v době, kdy Československo začaly svírat spáry nacismu.

Karel_Josef_Capkovi_radio

Karel Čapek s bratrem Josefem. Ani jeden z nich nepřežil konec 2. světové války.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Karel Čapek s bratrem Josefem. Ani jeden z nich nepřežil konec 2. světové války.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kvůli tomu, že se u něho v 21 letech projevila Bechtěrerova choroba neodvedli ho nakonec ani na vojnu. Pro Karla Čapka to bylo velké štěstí, protože byl celoživotní pacifista a pokud by došlo k tomu, že by oblékl vojenský stejnokroj, s největší pravděpodobností by zasáhl do bojů 1. světové války. Místo toho spisovatel, který by dnes oslavil 135 let, skončil na zámku Chyše, kde byl domácím učitelem Prokopa Lažanského. Právě z okna tohoto zámku na Karlovarsku sledoval v květnu 1917 výbuch muniční továrny v Plzni-Bolevci, což jej inspirovalo k napsání jednoho z jeho neslavnějších děl Krakatit.

Jeho tvorbu následujících let symbolizovala zejména povídková tvorba, notoricky známé jsou jeho Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, či Apokryfy. Ale jak končila bezstarostná 20. léta, začala Čapkova tvorba dostávat mnohem větší znaky dramatična a temnoty, což symbolizují díla Hordubal a Povětroň. Ve Válce s Mloky z roku 1936 už varuje před nastupujícím nacismem, aby jeho zrůdnost popsal v knize Bílá nemoc. Jeho posledním velkým dílem je protiválečné drama Matka, které mělo premiéru v roce 1938. Ten byl zároveň Čapkovým posledním.

Koncem srpna 1938 zasáhla jeho dům povodeň a Čapek, tehdy už s podlomeným zdravím, se pustil do náročným oprav. V prosinci ale dostal chřipku, k níž se přidal zánět ledvin a zápal plic. Tomu nakonec o Vánocích téhož roku podlehl. Jeho smrt přišla v době, kdy na stole německého Gestapa, za jeho romány, už ležel příkaz k zatčení. Tomu nakonec neunikl jeho starší bratr Josef, který na konci 2. světové války zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Autor: Jan Skala

Související

12439433813_66748af13d_b
Hudba Výročí

Král byl jen jeden. Po Elvisově skonu pronesl oslavnou řeč i prezident

collage-maker-11-nov-2022-0517-pm-900x505
Domácí Výročí

Lustig chtěl prodat Eiffelovku. V Americe si troufl i na samotného Al Caponeho

Benito Mussolini s Adolfem Hitlerem v roce 1940
Zahraniční Výročí

Před sto lety se Mussolini prohlásil diktátorem Itálie

vecernicek_200102-123053_ban
Film a TV Výročí

Večerníčkovi je dnes 60 let. Stále však zůstává malým chlapcem