středa 23. července 2025

Mise Athena míří k jižnímu pólu Měsíce hledat zásoby ledu

Společnost Intuitive Machines vyslala do vesmíru svůj druhý robotický modul Athena. Cílem mise, kterou podporuje NASA, je přistát poblíž jižního pólu Měsíce a pomoci připravit cestu pro budoucí lidské expedice.

Měsíc

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Lunární sonda Athena od společnosti Intuitive Machines odstartovala k Měsíci na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX. Jejím cílem je přistání poblíž jižního pólu, kde bude hledat zásoby ledu – klíčový zdroj pro budoucí astronauty programu Artemis. Mise přináší nové technologie včetně vrtáku, mobilního roveru a unikátního "hoppra", který se bude skoky přesouvat po povrchu.

Athena je druhým lunárním modulem firmy Intuitive Machines. První, Odysseus, přistál v únoru 2024, ale při dosednutí se převrátil. Tentokrát je přistávací modul vybaven řadou vylepšení, aby se podobným problémům předešlo. Hlavní vědecké přístroje – vrták Trident a hmotnostní spektrometr – budou analyzovat složení měsíční půdy.

Nejzajímavějším prvkem mise je dron Grace Hopper, který bude schopný "skákat" do trvale zastíněných kráterů, kde by se mohly nacházet zásoby ledu. Pokud se přítomnost ledu potvrdí, může být využit k výrobě vody, kyslíku nebo raketového paliva. Athena také otestuje lunární mobilní síť od Nokie, která umožní komunikaci mezi jednotlivými přístroji.

Mise je součástí programu NASA pro komerční lunární služby (CLPS), který má podpořit soukromé společnosti v průzkumu Měsíce. NASA do projektu investovala 207 milionů dolarů. V příštích letech se očekává další rozvoj těchto misí, které připraví půdu pro budoucí osídlení Měsíce a jeho využití jako základny pro hlubší průzkum vesmíru.

Autor: Šimon Mitro

Související

Přistání na Měsíci 20. července 1969
Světové dny Vesmír

Den objevování vesmíru

obloha
Domácí Zajímavosti

Venuše, Uran i Měsíc se seřadí na noční obloze. Chystá se nebeské divadlo

Astronomům se vůbec poprvé podařilo zachytit nejranější fázi vzniku planet mimo naši Sluneční soustavu.
Zahraniční Vesmír

Vědcům se poprvé podařilo zachytit zrod nové sluneční soustavy

meteorit z Marsu
Zahraniční Vesmír

Kousek Marsu jde právě do dražby