Mikroplasty, drobné částečky plastu, se nacházejí v ovzduší, vodě i půdě a stále více pronikají i do lidského těla. Podle studie publikované v časopise Nature Medicine vědci z University of New Mexico zjistili, že množství mikroplastů v mozku se za posledních osm let zvýšilo o 50 procent. U lidí s demencí bylo nalezeno až desetkrát více plastových částic než u ostatních.
Toxikolog Matthew Campen, vedoucí studie, varuje, že tento trend odpovídá rostoucímu plastovému znečištění planety. Vědci analyzovali vzorky tkání jater, ledvin a mozku z let 2016 a 2024 a zjistili, že koncentrace mikroplastů se za tu dobu výrazně zvýšila, nejvíce právě v mozku. Přesný mechanismus, jak se plast do mozku dostává, zatím není jasný, ale vědci se domnívají, že mikročástice mohou díky své velikosti pronikat přes hematoencefalickou bariéru stejně jako viry.
Nejčastěji se v mozku nacházel polyethylen, který se běžně používá v obalech a plastových lahvích. Podle Campena se většina mikroplastů do těla dostává potravou, především masem. Plastové částice se hromadí v půdě, odkud se dostávají do krmiva pro hospodářská zvířata, a následně i do lidské stravy.
Zatím není jasné, zda mikroplasty způsobují demenci, nebo zda nemocní lidé mají oslabenou schopnost se jich zbavovat. Je ale jisté, že přítomnost plastů v lidském mozku vyvolává vážné otázky o jejich vlivu na zdraví.