čtvrtek 9. ledna 2025

Král byl jen jeden. Po Elvisově skonu pronesl oslavnou řeč i prezident

Přesně před 90 lety se narodil jeden z největších muzikantů 20. století. Osud však Elvisovi Presleymu vyměřil pouhých 42 let života.

12439433813_66748af13d_b

Elvis Presley v dobách největší slávy.
Zdroj: Flickr

  • Elvis Presley v dobách největší slávy.
  • Zdroj: Flickr

Přezdívkou Král se nemůže pyšnit jen tak někdo a když se tak někomu říká, musí to mít velké opodstatnění. Elvis Presley, od jehož narození dnes uplynulo 90 let, si však zasloužil zcela oprávněně. Dokázal totiž skloubit inspiraci z černošského spirituálu a blues a bělošského country a stal se nejvýznamnější postavou amerického rock and rollu. Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů a prodal přes jednu miliardu kusů svých nahrávek.

Rodák z malého města Tupelo ve státě Mississippi vzešel z chudinských poměrů, ale po druhé světové válce, v první polovině 50. let se vypracoval v jednoho z nejznámějších amerických umělce. V té době se podepsal pod hity jako Love Me Tender či Jailhouse Rock a exceloval i ve filmu. Zastavit jej nedokázal ani povolávací rozkaz z roku 1957 a navíc se v té době seznámil s teprve 14letou Priscillou Ann Wagner, kterou o deset let později pojal za svou manželku.

V 60. letech mu sice popularitu začali ubírat The Beatles, The Rolling Stones a další britské kapely, které dali rock and rollu modernější tvář, ovšem Presleyho příklon k baladickým songům, mu brzy ztrácející se slávu vrátil. Ačkoliv jej zmáhala silná závislost na lécích a drogách, která se kromě jeho zdraví silně podepsala i na vzhledu, tvořil prakticky až do osudného 16. srpna 1977, kdy jeho bezvládné tělo našla jeho tehdejší snoubenka v rezidence Graceland. Oficiálně Presley zemřel na infarkt, ale léta se spekuluje o tom, že se předávkoval drogami. Bylo mu 42 let. Po jeho skonu pronesl památnou řeč i tehdejší prezident Spojených států Jimmy Carter, který řekl, že smrtí Elvise ztratily Spojené státy část své identity.

Autor: Jan Skala

Související

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu

profimedia-0951776351
Zahraniční

Začal pohřeb Jimmyho Cartera. Smuteční ceremonie potrvají šest dnů

collage-maker-11-nov-2022-0517-pm-900x505
Domácí Výročí

Lustig chtěl prodat Eiffelovku. V Americe si troufl i na samotného Al Caponeho

Benito Mussolini s Adolfem Hitlerem v roce 1940
Zahraniční Výročí

Před sto lety se Mussolini prohlásil diktátorem Itálie