Dne 14. února 1990, zhruba 6 miliard kilometrů od Slunce, zachytila sonda Voyager 1 jeden z nejpamátnějších snímků v dějinách astronomie – fotografii Země známou jako Pale Blue Dot (Bledě modrá tečka). Na obrázku je naše planeta sotva viditelná, jen jako drobný bod o velikosti jednoho pixelu.
Voyager 1 byl vypuštěn 5. září 1977 spolu se svou sesterskou sondou Voyager 2, aby prozkoumaly okraje sluneční soustavy. Po průletech kolem Jupiteru a Saturnu se v roce 1990 dostal na místo, odkud pořídil sérii snímků planet, označovaných jako „Rodinný portrét Sluneční soustavy“. Právě z této série vzešla ikonická fotografie Země.
Astronom Carl Sagan, který se na misi podílel, inspirován touto fotografií napsal slavnou pasáž, v níž reflektuje lidskou existenci na „smítku prachu zavěšeném v slunečním paprsku“. Připomněl, že na této malé tečce se odehrála veškerá historie lidstva – všechny triumfy i tragédie, lásky i války, myšlenky i ideologie.
Voyager 1 pokračuje ve své cestě vesmírem. V roce 1998 se stal nejvzdálenějším lidským objektem v historii a 25. srpna 2012 jako první sonda vůbec opustil hranice Sluneční soustavy a vstoupil do mezihvězdného prostoru.
Carl Sagan's Pale Blue Dot 🌍
— Physics In History (@PhysInHistory) January 25, 2025
Consider again that dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of… pic.twitter.com/CEBq5kAsPv