Ikonická fotografie Země z vesmíru slaví 35 let

Před 35 lety pořídila sonda Voyager 1 snímek naší planety z neuvěřitelné vzdálenosti šesti miliard kilometrů. Malá modrá tečka se stala symbolem lidské existence v nekonečném vesmíru.

Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.

Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.
Zdroj: Flickr

  • Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.
  • Zdroj: Flickr

Dne 14. února 1990, zhruba 6 miliard kilometrů od Slunce, zachytila sonda Voyager 1 jeden z nejpamátnějších snímků v dějinách astronomie – fotografii Země známou jako Pale Blue Dot (Bledě modrá tečka). Na obrázku je naše planeta sotva viditelná, jen jako drobný bod o velikosti jednoho pixelu.

Voyager 1 byl vypuštěn 5. září 1977 spolu se svou sesterskou sondou Voyager 2, aby prozkoumaly okraje sluneční soustavy. Po průletech kolem Jupiteru a Saturnu se v roce 1990 dostal na místo, odkud pořídil sérii snímků planet, označovaných jako „Rodinný portrét Sluneční soustavy“. Právě z této série vzešla ikonická fotografie Země.

Astronom Carl Sagan, který se na misi podílel, inspirován touto fotografií napsal slavnou pasáž, v níž reflektuje lidskou existenci na „smítku prachu zavěšeném v slunečním paprsku“. Připomněl, že na této malé tečce se odehrála veškerá historie lidstva – všechny triumfy i tragédie, lásky i války, myšlenky i ideologie.

Voyager 1 pokračuje ve své cestě vesmírem. V roce 1998 se stal nejvzdálenějším lidským objektem v historii a 25. srpna 2012 jako první sonda vůbec opustil hranice Sluneční soustavy a vstoupil do mezihvězdného prostoru.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0702379491
Domácí Výročí

Planetka Purkyně slaví 40 let. Objev patří Mrkosovi

asteroid
Zahraniční Vesmír

Pravděpodobnost srážky Země s asteroidem vzrostla. Zničil by metropoli

asteroid
Zahraniční Vesmír

Asteroid by mohl zasáhnout Zemi za sedm let

Mars
Zahraniční Vesmír

NASA zachytila barevné mraky na Marsu