sobota 22. února 2025

Hmyzí křídla se mohla vyvinout z žaber, uvádí čeští vědci

Evoluce hmyzu a původ hmyzích křídel zůstávají záhadou, nové zkameněliny odhalují možný původ.

motýl

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR objevili v lomu v Dolním Sasku prvohorní zkameněliny larev starobylé skupiny hmyzu, známé jako Palaeodictyoptera. Tyto larvy poskytují nové poznatky o vývoji křídel.

Zkameněliny larev ukazují adaptace pro život ve vodním prostředí, včetně párů zploštělých výběžků na zadečku, které sloužily jako žábry. Zároveň na hrudi objevili základy tří párů budoucích křídel, které měly podobnou strukturu jako žaberní plátky. To naznačuje, že tyto struktury sloužily k dýchání a příjmu kyslíku z vodního prostředí.

Ačkoliv zkameněliny nejsou přímými předky křídlatého hmyzu, jsou stále starobylou skupinou, což poskytuje důležité náhledy do počátků vývoje hmyzu. „Vzhledem k tomu, že i u dalších původem prvohorních skupin, jako jsou jepice a vážky, žijí larvy ve vodě, nabízí se myšlenka, že vodní prostředí hrálo důležitou roli v samých počátcích vývoje křídlatého hmyzu,“ uvádí Pavel Sroka z Entomologického ústavu BC AV ČR. „První formy zploštělých výběžků na hrudi, které daly vznik pozdějším křídlům, tak mohly vzniknout jako orgány určené k dýchání, podobně jako to vidíme u křídelních pochev na našich zkamenělinách,“ říká Sroka.

Studie byla publikována v časopise Communications Biology.

Autor: Šimon Mitro

Související

Reliéf s faraonem Thutmose II.
Zahraniční Zajímavosti

Egyptský objev století. Byla nalezena hrobka faraona Thutmose II.

IMG_9097
Ostatní Fauna

Vědci objevili houbu, která vytváří zombie pavouky

luskoun
Světové dny Fauna

Den luskounů

svatba
Domácí Zajímavosti

Snoubence letos poutá magické květnové datum