Dnes si připomínáme 145. výročí narození jednoho z největších myslitelů všech dob, proslulého Alberta Einsteina. Génius se narodil 14. března 1879 v německém Ulmu. Již během dospívání projevoval Einstein neobvyklý zájem o fyziku a matematiku. Jeho nadání bylo zjevné již od útlého věku. V roce 1905, ve svých pouhých 26 letech, publikoval články, které později změnily naše chápání vesmíru.
Jeho revoluční teorie relativity, včetně speciální a obecné teorie relativity, položily základy moderní fyziky a otevřely nové obzory pro výzkum vesmíru. Jeho proslulá rovnice E=mc² se stala symbolem propojení mezi hmotou a energií a otevřela dveře k jaderné fyzice a energetice.
Einsteinův vliv sahá mnohem dál než jen do oblasti vědy. Jeho hluboké myšlenky o míru, svobodě a lidské důstojnosti ho učinily i významným filosofem a humanistou. Jeho odvaha vystupovat proti nacistickému režimu za druhé světové války a jeho úsilí o světový mír ho učinily symbolem morální integrity a odvahy. Mezi jeho nejznámější citáty patří výrok: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“
Mimoto měl také bohatý smysl pro humor. Jeho výroky jako „Fantazie je důležitější než vědomosti“ nebo „Život je jako jízda na kole. Abychom udrželi rovnováhu, musíme se hýbat vpřed,“ inspirují a provokují dodnes.
Einstein byl dvakrát ženatý. V roce 1919 se po několika letech v odloučení rozvedl se svou první ženou Milevou Marićovou a vzal si svou sestřenici Elsu. S Milevou měl Einstein tři děti. Dcera Liserl zemřela během prvního roku života. Synové Eduard a Hans následovali svého otce a byli rovněž fyziky. Jen Hans měl však potomky. Po světě chodí pět Einsteinových pravnoučat, z nichž nejznámější je anesteziolog Thomas Einstein.
Geniální myslitel změnil pohled na svět a jeho odkaz přetrvá. Einstein zemřel 18. dubna 1955. Nebyl pohřben, ale zpopelněn a jeho ostatky byly rozprášeny na pozemcích univerzity v Princetonu, kde přednášel od své emigrace do USA v roce 1933.