Čeští vědci posouvají hranice ekologických solárních technologií

Tým českých a švédských vědců dosáhl významného pokroku ve vývoji ekologických solárních článků.

mikroskop

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Badatelé z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR a Linköpingské univerzity ve Švédsku vyvinuli organické solární články, které nabízejí šetrnější alternativu k tradičním křemíkovým panelům. Jejich výroba nevyžaduje toxická rozpouštědla ani těžké kovy, což snižuje ekologickou zátěž.

Nové články vynikají nízkou hmotností a flexibilitou. Mohou být využity například jako průhledné fólie na okna nebo střešní krytiny, které se snadno montují jako klasické tašky. Technologie kombinuje polymery a organické molekuly, které vzájemnou interakcí zajišťují přenos náboje, čímž dosahují účinnosti srovnatelné s křemíkovými panely, ovšem za nižší náklady.

Český tým se zaměřuje na strukturní analýzu pomocí nukleární magnetické rezonance (NMR). „Odhalujeme strukturu materiálů a jejich vlastnosti, což je klíčové pro další zlepšení,“ vysvětluje Jiří Brus, vedoucí oddělení strukturní analýzy. Spolupráce s profesorem Feng Gao ze Švédska trvá už více než pět let, přičemž cílem je zvýšit účinnost a ekologickou šetrnost solárních článků.

Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Nature Energy. Organické solární články představují významný krok směrem k ekologičtějším a udržitelnějším technologiím, které mohou změnit způsob využití solární energie po celém světě.

Autor: Šimon Mitro

Související

rostliny
Ostatní Příroda

Více rostlin, více uhlíku? Jen někde a za určitých podmínek

Astronomové díky dalekohledu VLT získali první vizuální důkaz, že supernova SNR 0509-67.5 vznikla dvojitou detonací.
Ostatní Vesmír

Dvojitá exploze odhalena: Snímek potvrzuje tajemství supernovy

solární panely
Ekonomika Zelená energie

Evropa jede na slunce. Solární energie poprvé předstihla jádro i uhlí

právník
Domácí

Stát platí půl milionu lidí. Nejvíc jich je ve školství, úředníků ubývá