pondělí 21. dubna 2025

Češi vedou průlomový projekt v monitorování zemětřesení v Etiopii

Český tým vědců postavil v jižní Etiopii špičkovou seismickou síť, která zpřesňuje sledování zemětřesení.

Arba Minch Etiopie

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Český tým vědců dosáhl zásadního úspěchu v monitorování zemětřesení v jižní Etiopii. Ve městě Arba Minch vznikla moderní seismická síť, která přesněji sleduje a lokalizuje zemětřesení v této rizikové oblasti. Nová technologie umožní přehodnotit stávající modely a lépe se připravit na budoucí katastrofy, zejména v hustě osídlených regionech.

Seismická síť, kterou tvoří stanice v Arba Minch, Dorze a NechSar National Park, zlepšila přesnost lokalizace zemětřesení. Například epicentrum květnového zemětřesení o magnitudě 4,9 bylo díky ní přemístěno o 100 kilometrů severněji, než uváděly světové systémy. „Tento projekt je průlomem pro porozumění seismické aktivitě. Zlepšení dat pomůže lépe posoudit rizika a chránit obyvatele rychle rostoucího města Arba Minch,“ uvedl Jan Valenta z Akademie věd ČR.

Výzkum, na kterém spolupracovali čeští vědci s místní Arba Minch University, má dlouhodobé cíle. Plánuje se propojení nové sítě s regionálními a světovými databázemi. Data budou volně dostupná odborné i širší veřejnosti. Projekt, financovaný Czech-UNDP Challenge Fund, podporuje udržitelný rozvoj a ukazuje význam vědecké spolupráce mezi Českou republikou a rozvojovými zeměmi.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0670197163
Domácí Zajímavosti

Češi jsou štědří, na dobročinné účely darují ročně miliardy

Kůrovec
Ostatní Příroda

Brouci i lidé chrání jídlo podobně. Pomáhá jim houba z tropů

Afrika
Zahraniční

Ghanské ženy jsou obviňovány z čarodějnictví. Amnesty volá po změně

Brasília
Zahraniční Výročí

Brasília je hlavním městem už 65 let