pondělí 21. dubna 2025

Brouci i lidé chrání jídlo podobně. Pomáhá jim houba z tropů

Příroda opět překvapuje. Stejné chemické látky, které lidé používají k uchování potravin, využívají i brouci k ochraně svých houbových zahrádek.

Kůrovec

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kůrovci a lidé mají víc společného, než by se zdálo – k ochraně své potravy totiž využívají podobné chemické látky. Výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR zjistil, že houba Geosmithia eupagioceri, na které jsou brouci závislí, produkuje látky s antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Mnohé z těchto látek patří mezi deriváty benzoové kyseliny, známé i jako běžné konzervanty v lidské potravě.

Ambrosioví brouci žijí ve dřevě chudém na živiny a pěstují si uvnitř svých chodbiček specifické houby, které jim slouží jako jediný zdroj potravy. Aby houbovou zahrádku ochránili před konkurencí, využívají látky, jež působí i proti roztočům a hlísticím. Tyto látky nejen chrání symbiotickou houbu, ale zároveň ovlivňují i samotnou fyziologii brouků a okolní mikroorganismy.

Studie publikovaná v časopise Fungal Ecology označuje Geosmithii za první ambrosiovou houbu, u níž byly identifikovány konkrétní chemické sloučeniny. Výzkum ukazuje, že houby mají aktivní roli ve vzájemném soužití s brouky a mohou být zdrojem netoxických látek využitelných pro vývoj nových léčiv. Zajímavostí je i zjištění, že ambrosiové houby obsahují esenciální živiny v podobném rozsahu jako maso a mohou tak sloužit jako jeho plnohodnotná náhrada.

Autor: Šimon Mitro

Související

Neutrino
Ostatní Věda

Neutrino váží méně, než se čekalo. Češi pomohli stanovit světový rekord

tajga
Ostatní Příroda

Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Génius, který změnil svět fyziky. Einstein zemřel před 70 lety

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům