neděle 11. května 2025

Brouci i lidé chrání jídlo podobně. Pomáhá jim houba z tropů

Příroda opět překvapuje. Stejné chemické látky, které lidé používají k uchování potravin, využívají i brouci k ochraně svých houbových zahrádek.

Kůrovec

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kůrovci a lidé mají víc společného, než by se zdálo – k ochraně své potravy totiž využívají podobné chemické látky. Výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR zjistil, že houba Geosmithia eupagioceri, na které jsou brouci závislí, produkuje látky s antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Mnohé z těchto látek patří mezi deriváty benzoové kyseliny, známé i jako běžné konzervanty v lidské potravě.

Ambrosioví brouci žijí ve dřevě chudém na živiny a pěstují si uvnitř svých chodbiček specifické houby, které jim slouží jako jediný zdroj potravy. Aby houbovou zahrádku ochránili před konkurencí, využívají látky, jež působí i proti roztočům a hlísticím. Tyto látky nejen chrání symbiotickou houbu, ale zároveň ovlivňují i samotnou fyziologii brouků a okolní mikroorganismy.

Studie publikovaná v časopise Fungal Ecology označuje Geosmithii za první ambrosiovou houbu, u níž byly identifikovány konkrétní chemické sloučeniny. Výzkum ukazuje, že houby mají aktivní roli ve vzájemném soužití s brouky a mohou být zdrojem netoxických látek využitelných pro vývoj nových léčiv. Zajímavostí je i zjištění, že ambrosiové houby obsahují esenciální živiny v podobném rozsahu jako maso a mohou tak sloužit jako jeho plnohodnotná náhrada.

Autor: Šimon Mitro

Související

strom
Zahraniční Příroda

Třetina stromů na planetě čelí vyhynutí. Ochrana je nezbytná

baterie ev
Ostatní Věda

Čeští vědci posunuli vývoj baterií. Nový elektrolyt slibuje vyšší výkon i životnost

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami

Okáč skalní
Domácí Fauna

Do Českého krasu se vrací okáči