Tradiční představy o barvách nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy, Uranu a Neptunu, byly mylné. Podle nové studie britských astronomů, kteří využili data z Hubbleova vesmírného teleskopu a obřích teleskopů v Chile, jsou si tyto planety svou barevností velmi podobné a nejsou tak výrazně odlišné, jak se dříve myslelo.
Díky snímkům, jež pořídila sonda Voyager 2 v 80. letech, se věřilo, že Uran má zelenomodrou barvu, zatímco Neptun je temně modrý. Nový výzkum však ukázal, že skutečnost je jiná. Astronomové zjistili, že rozdíl v odstínu modré mezi Uranem a Neptunem je pouze nepatrný.
Podle Leigha Fletchera, astronoma z univerzity v Leicesteru, jsou výsledky nového výzkumu klíčové v tom, aby se konečně uvedly věci na pravou míru. Současné zobrazení planet Uranu a Neptunu je nereálné kvůli použití barevných filtrů ke zdůraznění povrchových detailů.
V době, kdy Voyager 2 pořizovala snímky, byly fotografie obou planet upravovány z hlediska sytosti barev, což bylo běžnou praktikou pro zvýraznění určitých detailů. Vědci to tehdy věděli, ale povědomí o tomto faktu se časem vytratilo. Patrick Irwin z Oxfordské univerzity, vedoucí výzkumného týmu, zdůraznil, že používání barevných úprav snímků vesmírných objektů je běžné, aby byly fotografie více čitelné pro lidské oko.
Nový výzkum také odhalil, že barevnost Uranu má tendenci měnit se v závislosti na ročním období. Planeta má zelenější odstín, když je jeden z jejích pólů nakloněn blíže Slunci. Tyto nové poznatky mohou přinést hlubší porozumění k nejvzdálenějším objektům naší sluneční soustavy.
Woah, Neptune is actually light blue! We'd been misinformed for 35 years!
— Jonathan Mannhart 🔍 (@JMannhart) January 6, 2024
The well-known images from Voyager 2 were not accurately colour balanced & apparently they also increased the contrast way more than for the Uranus images. Here the corrected ones:https://t.co/rmGtNSRUSK pic.twitter.com/bYNXw9iccz