K úplnému zatmění Slunce dojde v takzvaném pásu totality, který je široký přes 160 kilometrů a prochází 15 státy USA, Mexikem a východní Kanadou. V posledních dnech dorazily do míst, kde Měsíc zcela zakryje Slunce, nejen vědci, astronomové či studenti, ale i miliony nadšenců z celého světa. Na většině míst bude tma asi dvě minuty, nejdelší zatmění se čeká v oblasti severozápadně od Torreónu v Mexiku, kde má trvat čtyři minuty a 28 sekund.
Jedním z nejatraktivnějších míst, odkud se dá zatmění pozorovat, jsou Niagarské vodopády. Naigara vyhlásila stav nouze už před 11 dny kvůli příjezdu asi milionu návštěvníků, některé ulice se zcela uzavřely, děti dnes nemusely do škol. Záchranné složky jsou v pohotovosti a posílily své počty. Nadšenci ještě před svítáním začali obsazovat ta nejlepší místa k pozorování, od noci o události živě informují i desítky přítomných novinářů. Vodopády a okolní region očekávají, že zájem o zatmění přinese asi 50 milionů dolarů.
V řadě měst se na dnešek chystají akce či festivaly, hotely už měsíce hlásí vyprodané pokoje, kromě médií chystá přímý přenos také NASA. I když k zatměním dochází poměrně často, úplné zatmění Slunce se v některých oblastech opakuje jen jednou za století. Třeba v Hamiltonu, kam se sjelo asi sto tisíc návštěvníků, bylo poslední úplné zatmění v roce 1925 a další bude až v roce 2144.
Další úplné zatmění Slunce totiž v Americe hned tak nebude. Na Aljašce k němu dojde v roce 2033, v Montaně a Severní Dakotě pak v roce 2044. Kalifornie a Florida jev uvidí v roce 2045 a jih USA se dočká v roce 2052.
V Evropě bude úplné zatmění Slunce v srpnu 2026 a bude viditelné ze Španělska a Islandu, v Česku bude jen prstencové nad Brnem a Olomoucí o velikosti 86 procent. Další zatmění v srpnu 2027 uvidí lidé ze severní Afriky a Egypta, u nás bude opět jen částečné. Střední Evropě se úplná zatmění vyhýbají. Třeba Pražané mohli úkaz pozorovat naposledy v roce 1706 a další nás čeká až 7. října 2135, kdy pás totality povede 30 kilometrů severně od Prahy.
O eclipse total hoje 8 abril
— BRASIL ALÉM DO BRASIL (@brasil_alem) April 8, 2024
México, Eua e Canadá
Início: 12:42h e ponto central 15:27 h
horário de Brasília pic.twitter.com/m2Z9RwCUdI