Afrika čelí krizi. Opičí neštovice jako největší hrozba veřejného zdraví

Africká unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví kvůli prudce se šířící epidemii opičích neštovic.

Virus mpox

Virus mpox
Zdroj: Flickr

  • Virus mpox
  • Zdroj: Flickr

Africká unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví na celém kontinentu v reakci na zrychlující se epidemii nemoci mpox. Tato prudce infekční virová nemoc, dříve známá jako opičí neštovice, se rychle šíří napříč Afrikou a překračuje hranice států.

Jean Kaseya, předseda Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Africe (Africa CDC), varoval, že situace vyžaduje okamžitou a koordinovanou akci. Od začátku roku 2022 bylo v šestnácti afrických zemích zaznamenáno téměř 38 500 případů mpoxu, přičemž 1456 lidí na nemoc zemřelo. Letos se počet případů zvýšil o 160 procent oproti předchozímu roku.

Africa CDC zdůrazňuje, že mpox se již rozšířil do nejméně třinácti afrických zemí, včetně těch, které dříve nebyly zasaženy, jako jsou Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda. Nejvíce případů a úmrtí se objevilo v Demokratické republice Kongo. Podle CDC je hlášených 17 tisíc případů jen špičkou ledovce, protože v oblasti stále existují vážné nedostatky v monitorování, testování a sledování kontaktů.

Vzhledem k rostoucímu riziku šíření mpoxu mimo Afriku situaci sleduje i Světová zdravotnická organizace (WHO). WHO již zahájila proces urychleného schválení vakcín proti mpoxu pro mimořádné použití, což by mělo zlepšit dostupnost vakcín zejména v nízkopříjmových zemích.

Autor: Šimon Mitro

Související

DNA
Zdraví Věda

Český objev přináší naději v léčbě genetických nemocí

nemocnice
Domácí Zdraví

Nemocnice mají nedostatek infuzí

Carebot
Domácí AI

Umělá inteligence pomáhá v táborské nemocnici s diagnostikou

profimedia-0953112849
Zahraniční Zdraví

Čína bojuje s virem HMPV. Šíří se i v Británii