Africká unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví na celém kontinentu v reakci na zrychlující se epidemii nemoci mpox. Tato prudce infekční virová nemoc, dříve známá jako opičí neštovice, se rychle šíří napříč Afrikou a překračuje hranice států.
Jean Kaseya, předseda Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Africe (Africa CDC), varoval, že situace vyžaduje okamžitou a koordinovanou akci. Od začátku roku 2022 bylo v šestnácti afrických zemích zaznamenáno téměř 38 500 případů mpoxu, přičemž 1456 lidí na nemoc zemřelo. Letos se počet případů zvýšil o 160 procent oproti předchozímu roku.
Africa CDC zdůrazňuje, že mpox se již rozšířil do nejméně třinácti afrických zemí, včetně těch, které dříve nebyly zasaženy, jako jsou Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda. Nejvíce případů a úmrtí se objevilo v Demokratické republice Kongo. Podle CDC je hlášených 17 tisíc případů jen špičkou ledovce, protože v oblasti stále existují vážné nedostatky v monitorování, testování a sledování kontaktů.
Vzhledem k rostoucímu riziku šíření mpoxu mimo Afriku situaci sleduje i Světová zdravotnická organizace (WHO). WHO již zahájila proces urychleného schválení vakcín proti mpoxu pro mimořádné použití, což by mělo zlepšit dostupnost vakcín zejména v nízkopříjmových zemích.
Mpox has been declared a public health emergency in Africa by the continent’s top health body after cases surged 160% this year.
— BBC World Service (@bbcworldservice) August 13, 2024
What is behind the spread and what can be done to stop it?
Health Check has more 🎧 https://t.co/26eEbeCMm2 pic.twitter.com/vhhFIsyPNj
"Mpox has now crossed borders, affecting thousands."
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 13, 2024
The Africa Centres for Disease Control and Prevention declares mpox a continental public health emergency https://t.co/LSZVBCGqFA pic.twitter.com/ylv6liaghH