Den apsidy
Neboli den, kdy je země nejblíže slunci.
Obyvatelé malé keňské obce Mukuku ležící v okrese Makueni viděli na vlastní oči to, co se podaří spatřit jen málokomu. Přímo z nebe totiž do vesnice dopadl obrovský železný předmět, který by měl podle všeho být kusem vesmírného odpadu.
Rok 2024 přinesl mnoho úspěchů v oblasti vesmírného výzkumu. NASA vyslala sondu k Europě, měsíc Jupiteru, SpaceX slavilo první úspěšné přistání Starship a Čína přivezla vzorky z odvrácené strany Měsíce. Co nás čeká v roce 2025?
Astronom Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR zaznamenal o Štědrém večeru unikátní objev. Pomocí vzdáleného dalekohledu v Argentině, který ovládal online z Liberce, objevil novou kometu.
Odborníkům z vesmírné americké agentury NASA se povedlo něco neskutečného. Sonda nesoucí název Parker překonala všechny rekordy a jako první v historii lidstva se dostala velmi blízko povrchu Slunce.
Dvojice evropských satelitů, vypuštěných z Indie, vytvoří v příštím roce první umělé sluneční zatmění. Díky přesné formaci umožní vědcům podrobně studovat korónu Slunce po dobu až šesti hodin.
Po téměř padesáti letech se český astronaut znovu připravuje na cestu do vesmíru. Armádní pilot major Aleš Svoboda dokončil první etapu výcviku v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem.
Dvojice astronautů NASA, kteří cestovali na Mezinárodní vesmírnou stanici v červnu, se nevrátí na Zemi dříve než v březnu 2025. Kvůli problémům se Starlinerem jejich návrat zůstal v nedohlednu.
Japonská společnost Space One musela po středečním startu přerušit misi své rakety Kairos. Po zjištění technických problémů byla raketa zničena autodestrukcí.
Plánované mise na Měsíc v rámci programu Artemis se znovu odkládají. První pilotovaný let kolem Měsíce má proběhnout nejdříve v dubnu 2026 a první přistání astronautů až v polovině roku 2027.