Korálovým útesům hrozí zánik. Klimatické změny ohrožují stovky druhů
Téměř polovina tropických korálů tvořících korálové útesy čelí hrozbě vyhynutí, varuje zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).
Téměř polovina tropických korálů tvořících korálové útesy čelí hrozbě vyhynutí, varuje zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).
Vědci jsou si téměř jisti, že rok 2024 bude nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Globální průměrná teplota je o 0,71 °C vyšší než průměr z let 1991 až 2020, a to i po rekordně teplém létě.
Pákistán se v posledních dnech topí v obrovském nepropustném šedém mraku smogu. Z rekordního znečištění ovzduší obviňuje sousední Indii. Situaci s ní chce řešit.
Emise skleníkových plynů v Evropské unii klesly v loňském roce o osm procent, což znamená důležitý krok směrem k dosažení klimatické neutrality.
Podle expertů se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za poslední dvě desetiletí zvýšily o více než 10 procent.
Evropská environmentální agentura varuje, že pouze 37 procent evropských jezer a řek splňuje požadavky na dobrý ekologický stav. Zbytek je zatížen nadměrným množstvím chemických znečišťujících látek.
Čím dál častější lesní požáry podpořené změnou klimatu mají na svědomí tisíce životů ročně.
I krátkodobé překročení limitu oteplení o 1,5 stupně Celsia může způsobit nevratné škody, včetně zvyšování hladin moří a ztráty biodiverzity. Vědci varují, že bez okamžité akce se těmto důsledkům nelze vyhnout.
Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) byl rok 2023 nejsušší v historii pro globální řeky za posledních 33 let, což signalizuje zásadní změny v dostupnosti vody.
Nejen, že na Antarktidě tají ledovce a mizí tam sníh, na jejím neúrodném povrchu se navíc rozrůstá zeleň. To se může jevit na první pohled jako skvělá zpráva. Opak je ale pravdou, zavlečení invazivních druhů může mít pro kontinent katastrofické následky.