Češi pomohli dopadnou pašeráky mořských želv v Indonésii
Pytláci mořských želv v Indonésii míří do vězení. Na jejich dopadení se podíleli i zoologové ze zoo v Liberci a Ostravě.
Pytláci mořských želv v Indonésii míří do vězení. Na jejich dopadení se podíleli i zoologové ze zoo v Liberci a Ostravě.
Zbavit se domácího mazlíčka a nechat ho napospas osudu ve volné přírodě neohrožuje jeho samotného. Invazivní druh dokáže v cizím prostředí vyhladit celou populaci jako nedávno kajmanka v britském jezeře.
Registrace zvířat, které nařídila Evropská unie, skončily. Lidé tak nesmějí prodávat ani množit živočichy ze seznamu invazivních druhů. Mnozí chovatelé to ale netuší nebo zákaz vesele porušují. Hrozí jim tak statisícové pokuty.
Nelze je ani chovat, natož rozmnožit, tradovalo se donedávna o želvách dlaždicovitých, které jsou mimořádně choulostivé, psychicky labilní a náchylné ke stresu. Pražské zoo, která je má jako jediná v Evropě, se ale odchov podařil.
Každou středu od 13 hodin mohou zájemci pozorovat želvy sloní a želvy obrovské, jak si pochutnávají na vodních melounech. Krmení doprovází výklad vrchní chovatelky plazů Nataši Velenské a baví děti i dospělé.
Mimořádný chovatelský úspěch hlásí pražská zoo. Tým kurátora Petra Velenského dokázal rozmnožit extrémně choulostivé želvy dlaždicovité, které se živí houbami. Dvě mláďata se vylíhla jako vůbec v první zoo na celém kontinentě.
Vědci považovali obří želvu za vyhynulou, po sto letech našli živý exemplář.