Niger se stále více orientuje na Rusko. Vyhostil ze země americké vojáky
Po francouzské armádě se z Nigeru musí stáhnout i ta americká. Země přiostřuje svou orientaci na Rusko.
Po francouzské armádě se z Nigeru musí stáhnout i ta americká. Země přiostřuje svou orientaci na Rusko.
Situace v Mali se komplikuje. Tamní vojenská junta už nechce spolupracovat se separatisty ze severu země a společně s Nigerem a Burkinou Faso vystupuje z afrického společenství ECOWAS.
Francie se vzdává svého postavení ve své bývalé kolonii. Vedení vojenské junty, která nyní vládne v Nigeru, toto rozhodnutí vítá.
Kolem převratu v Nigeru vzniká nová vojenská koalice. Zemi totiž proti vojenské intervenci ze strany sdružení ECOWAS, které chce do Nigeru vrátit staré pořádky, pomohou okolní státy Burkina Faso a Mali.
Státy ECOWAS nejsou v případě vojenské intervence do Nigeru jednotné. Přesto však bylo o útoku na zemi, kde nyní vládne proruská vojenská junta, rozhodnuto.
Francie ztrácí spojence ve svých bývalých koloniích. Proto chce podpořit zásah proti novému nigerskému režimu.
Rusko podpořilo převrat v Nigeru, okolní státy jako Burkina Faso a Mali dokonce hovoří o tom, že pokus o zmaření revoluce budou brát jako vyhlášení války.
Uzavřené hranice, zákaz vycházení, státní instituce mimo provoz – tak to teď vypadá v Nigeru. Za pučem může být snaha o přiklonění se Rusku.
Stejná řeka, podobná tragédie. Před dvěma lety ve vlnách afrického veletoku našlo kvůli nehodě smrt 160 lidí, tentokrát je počet jen o něco málo nižší.