Kostra Ceratosaura se vydražila za víc než třičtvrtě miliardy, meteorit za 133 milionů
Pětinásobně víc, než byl nejoptimističtější odhad, zaplatí nový majitel za kostru Ceratosaura. Prodal se i unikátní kámen z Marsu.
Pětinásobně víc, než byl nejoptimističtější odhad, zaplatí nový majitel za kostru Ceratosaura. Prodal se i unikátní kámen z Marsu.
V aukční síni Sotheby's v New Yorku se právě koná dražba největšího známého meteoritu z Marsu. Cena se může vyšplhat až na čtyři miliony dolarů.
Před 60 lety NASA poprvé spatřila rudou planetu zblízka. Místo civilizací ale našla pustinu plnou kráterů.
Vědci objevili díky sondám s velmi vysokým rozlišením na Marsu rozsáhlá tři miliardy let stará vodní koryta. Rudá planeta byla kdysi pravděpodobně mnohem vlhčí, než jsi lidé dosud mysleli.
Dlouho se věřilo, že tmavé pruhy na svazích Marsu svědčí o přítomnosti tekoucí vody. Nová analýza však ukazuje, že jejich původ je pravděpodobně zcela suchý. Vědcům to umožní bezpečněji plánovat budoucí mise.
Prach na Marsu představuje pro plánované vesmírné mise značné riziko. Kosmonautům může způsobit závažné zdravotní problémy.
Čeští vědci přišli na to, jak soli ovlivňují pohyb bahna na Marsu, konkrétně u jeho bahenních sopek.
Mars nebyl pravděpodobně vždy nehostinnou a vyprahlou planetou. Podle vědců měl kdysi dávno nejen řeky, ale také obrovský oceán.
Sonda Curiosity pořídila unikátní snímky barevných oblaků na obloze rudé planety. Podle vědců jde o vzácný jev související se slunečním světlem a mrazivými podmínkami.
Planety se postupně během několika dnů na počátku února objeví v blízkosti Měsíce. Nejjasnější je tradičně Venuše, ale k vidění budou i vzdálená tělesa jako Uran či Neptun.