Začíná úklid luk v Krkonoších
Krkonošský národní park zahajuje jarní sezónu péče o louky například sběrem větví, kamenů a odpadků. Pracovníci parku tím podporují tamní hospodáře.
Krkonošský národní park zahajuje jarní sezónu péče o louky například sběrem větví, kamenů a odpadků. Pracovníci parku tím podporují tamní hospodáře.
Celkem 400 kubíků dřeva kvalitní smrkové kulatiny se použilo na výstavbu reprezentačního pavilonu České republiky na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace. Dřevo za více než 1,2 milionu korun putovalo z vojenského prostoru Boletice.
Staré stromy mají pro českou krajinu větší význam, než si možná vědci mysleli. Jsou důležité zejména pro rozmanitost naší biodiverzity. Prokázalo to loni provedené biologické hodnocení starých krkonošských stromů.
Kriticky ohrožený tetřívek obecný začíná v Krkonoších tokat. A to znamená jediné. V následujících týdnech budou zavřené některé cesty nebo jejich úseky, aby měli tetřívci klid. Zákaz vstupu do některých míst bude platit od 15. března až do konce května.
Středeční měření na jižním svahu Studniční hory v Krkonoších ukázalo sněhovou vrstvu 7,74 metru. Jde o letošní maximum. Přesto se výška sněhu nedosahující ani osmi metrů řadí k těm slabším.
Na českém území se nachází pouze několik desítek jedinců losa evropského. Jeho budoucnost je proto stále velmi nejistá. U nás toto zvíře žije především na Šumavě a Třeboňsku. Nyní se los objevil i v Krkonoších.
I když na našem území vyhynuli bobři už na přelomu 18. a 19. století, koncem minulého století nastala změna. Bobři se vracejí z Rakouska, Bavorska i ze Saska. Podle odhadů jich u nás žije přes 15 tisíc.
Od pátku 15. března bude uzavřeno 11 turistických tras v Krkonošském národním parku. Důvodem je tetřívek.
Krkonošské mokřady představují unikátní ekosystém, o který se Správa Krkonošského národního parku poctivě stará. Proč jsou mokřady tolik důležité a co jim nejvíce škodí?