Jaltská konference vyřešila konec války. Po ní se začala spouštět železná opona
Roosevelt, Stalin a Churchill. Trojice mocných se sešla před 80 lety, aby rozhodla o budoucnosti Evropy. Začalo tak dělení starého kontinentu.
Roosevelt, Stalin a Churchill. Trojice mocných se sešla před 80 lety, aby rozhodla o budoucnosti Evropy. Začalo tak dělení starého kontinentu.
Artur London, jeden z pouhých tří lidí, kteří v roce 1952 přežili největší politický proces v českých poválečných dějinách, by dnes oslavil 110 narozeniny. I přesto, že si prošel těžkým žalářem a léta žil ve Francii, zůstal členem KSČ až do smrti.
Dnes je to 102 let, co vznikl Sovětský svaz. Jeho založení je připomínkou toho, že kdysi táhli Rusové a Ukrajinci za jeden provaz.
Jak s velkým humbukem se Stalinův pomník v Praze stavěl, s tím větším rachotem šel k zemi. Pracovat se na něm začalo přesně před 75 lety.
Ve Vologdě bude brzy stát Stalinova socha v nadživotní velikosti. Podle tamního gubernátora si její stavbu vymínila veřejnost.
Slovenské národní povstání, ač bylo krvavě potlačeno a jeho hlavní tváře popraveny v koncentračních táborech, mělo velký význam. Přiřadilo Slovensko k vítězným mocnostem.
Josefa Slánská a Rudolf Slánský mladší, tedy rodinní příslušníci popraveného komunistického vůdce se dočkali očištění. Rozhodl o něm pražský městský soud.
Ve vojenské terminologii se Dnem D označuje každý den, kdy má dojít k nějaké akci. Ale jediný, který skutečně pod tímto označením vstoupil do historie, se uskutečnil na plážích Normandie přesně před 80 lety.
Cenu Magnesia Litera dostala kniha, která popisuje praktiky v sovětském gulagu. Odborníci ocenili, že se román Hella vyhýbá schematičnosti a publicističnosti a preferuje čistý a srozumitelný jazyk.
Rusko by se mělo zúčastnit oslav vylodění v Normandii ve Francii. Vladimir Putin však z obav z mezinárodního zatykače kvůli válce na Ukrajině nepřijede.