Ještě před týdnem byl sever Švédska, ale i Finska či Norska, symbolem po aktuální rozpad polárního víru, který začal do Evropy vhánět suchý a mrazivý arktický vzduch. Stačilo pár dnů a je všechno úplně jinak. Ve vesničce Nikkaluokta, která leží za severním polárním kruhem, bylo na konci týdne naměřeno -42,9 stupně Celsia, přičemž v pondělí se rtuť teploměru vyšplhala na plusových 8,3 stupně. Jak uvedli švédští meteorologové, v dané oblasti se během uplynulé neděle oteplilo během jedné hodiny oteplilo o více než 30 stupňů.
Quelques exemple marquants dans cette région habituée à ces « temperature swing » colossaux grace aux données du SMHI: -45°C le 20 décembre 1962 à Nikkaluokta, +5°C le 23 et même +6.4°C le 25 / -48.9°C le 27 décembre 1999 à Naimakka, -1°C enregistré le 31. Plus importante diurnal… pic.twitter.com/ImEtDsZpsz
— Nahel Belgherze (@WxNB_) January 10, 2024
Počasí na severu Švédska tak během dvou dnů skočilo s arktické zimy přímo do pokročilého jara. Začátkem roku však napáchalo velká omezení, kdy kvůli mrazu a sněhu přestala fungovat doprava a některé školy musely přerušit výuku.
Rozpad polárního víru ovlivňuje počasí i v České republice. Ta od neděle zažívá mrazivé dny a noci, kdy se rtuť teploměru nevyšplhala nad nulu, což by mělo skončit během víkendu. Na příští týden už meteorologové slibují teploty kolem pěti stupňů nad nulou, ovšem jasnou oblohu vystřídá zataženo a déšť.