Německo už definitivně odstoupilo od jaderné energetiky a dokonce chce stojící a dosud funkční elektrárny začít rozebírat. Černá můra všech ekologů, uhelné elektrárny, ale zůstávají stále v provozu, přestože se uvažuje také o jejich odstavení. Ministerstvo hospodářství stanovilo termín do konce března příštího roku, objevují se ale hlasy, že by k tomu dojít nemuselo.
Německo se totiž potýká, poté co snižuje dodávky plynu z Ruska, s nedostatkem této suroviny, a proto plynové elektrárny nestačí pokrývat spotřebu. Proto je v celém spolkové zemi nyní v provozu jedenáct uhelných elektráren o výkonu přes šest gigawattů. Svou roli hraje v současné ekonomické recesi i skutečnost, že výroba elektřiny z uhlí je levnější než z plynu. Proti však mluví vysoké emise oxidu uhličitého, na což je Německo jako vlajková země Green Dealu háklivé.
Vedení uhelných elektráren vyzývá ministerstvo, aby o zákazu či prodloužení povolení rozhodlo co nejdříve. Pokud úhelné elektrárny pojedou i po březnu 2024, je nutné už nyní zajišťovat dostatek paliva.
#Habeck will reaktivierte Kohlekraftwerke 2024 vom Netz nehmen
— DaV_ID (@DaRu_2010) October 12, 2023
Das werde geschehen, sobald im Jahr 2024 weitere geplante Flüssiggasterminals in Deutschland fertiggestellt seien, sagte der Wirtschaftsminister am Mittwochabend in der ARD-Sendung „#Maischberger“.
„Dann sind die… pic.twitter.com/vT5GjYjWtv