Írán by mohl zaminovat Hormuzský průliv. Takový krok může výrazně zdražit ropu
Írán si je vědom, že světovou ekonomiku drží v šachu Hormuzským průlivem. Podle Spojených států by mohl toto strategické místo zaminovat.
Írán si je vědom, že světovou ekonomiku drží v šachu Hormuzským průlivem. Podle Spojených států by mohl toto strategické místo zaminovat.
Svět s napětím sleduje kroky Íránu, který hrozí uzavřením Hormuzského průlivu, tedy jednoho ze strategicky nejdůležitějších míst pro světový obchod. Tamní parlament už takový krok ale posvětil.
Přes Turkstream přiteklo za první čtyři měsíce letošního roku do Evropy pouze necelých šest miliard kubíků plynu. Je to o skoro polovinu méně než loni.
Záchranáři dnes dopoledne zasahovali v Dolních Břežanech u Prahy, kde se čtyři lidé přiotrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž i přes okamžitou resuscitaci zemřel.
Tok ruského plynu kopíruje každoroční jarní trend. Letos však už do Evropy proudí pouze přes Turecko.
Ruský plynovod Nord Stream by mohli začít spravovat Američané. Německo už v té souvislosti uvedlo, že by mohlo mít zájem o obnovení dodávek.
Více než bilion rublů, taková je ztráta ruské společnosti Gazprom. Zisky z prodeje plynu jí přitom loni rostly.
Především mírná zima může za to, že cena plynu v posledních výrazně klesá. Proti tomuto trendu však může působit přetrvávající geopolitické napětí.
Plyn zdražuje. Mohou za to vzrušená jednání ohledně konce války na Ukrajině a také vysoká poptávka.
V českých zásobnících je údajně plynu méně než loni, ovšem do konce zimy by měl stačit. Do Evropy by však měl už znovu začít proudit přes Ukrajinu ten z Ruska.