Zájem o ropu roste. Úpadek očekávat nelze, tvrdí arabský magnát

Alternativní zdroje energie pokrývají potřeby lidstva ze čtyř procent, a do té situace by se měla snižovat produkce ropy, plynu a uhlí. Šéf jedné z největších ropných společností světa takový plán považuje za odvážný, ale zároveň i utopický.

36012072955_9a867ed07b_b

Že by došlo l ohlašovanému těžby ropy považuje arabský magnát za nesmysl.
Zdroj: Flickr

  • Že by došlo l ohlašovanému těžby ropy považuje arabský magnát za nesmysl.
  • Zdroj: Flickr

I když svět už investoval do obnovitelných zdrojů bezmála deset bilionů dolarů, zájem o ropu se utlumit nepodařilo. Alespoň to si myslí generální ředitel společnosti Saudi Aramci Amin Násir, který to prezentoval na globální energetické konferenci CERAWeek by S&P v texaském Houstonu. Podle něho v současné době poptávka po ropě a ropných produktech roste, a i když Mezinárodní agentura pro energetiku by od roku 2030 chtěla přistoupit k výraznějšímu útlumu těžby nejen ropy, ale i plynu a uhlí, podle Násira je to jen velmi málo pravděpodobné.

„V reálném světě současná strategie přechodu viditelně selhává na většině front, protože se střetává s tvrdou realitou. Navrhuji, abychom se vzdali fantazie o postupném vyřazování ropy a plynu. Místo toho bychom do nich měli investovat, a to adekvátním způsobem, který bude odrážet realistické předpoklady poptávky,“ uvedl arabský magnát na kongresu. Od začátku století podle něj sice klesl podíl fosilních paliv z 83 na 80 procent, ale těžba ropy za tu dobu vzrostla o sto milionů barelů denně. Vzrostl zájem o zemní plyn, a to dokonce o 70 procent ve srovnání s rokem 2000.

Autor: Jan Skala

Související

BoUn-1202146507
Zahraniční

Houston má problém. Diskriminujete černochy u voleb, řeklo ministerstvo

خارک-سواحل_جنوبی-نفت_کش_ایرانی
Ekonomika

O ruskou ropu Čína nemá zájem. Je to kvůli posledním americkým sankcím

Płock,_Orlen,_budynek_biurowy (1)
Ekonomika

Orlen zvýší těžbu plynu a postaví větrné farmy

ropa
Ekonomika

Cena ropy prudce roste