V Demokratické republice Kongo propukla neznámá nemoc, která si od 21. ledna vyžádala už 53 obětí. Lékaři varují, že většina nakažených umírá do 48 hodin od prvních příznaků, což situaci činí obzvláště znepokojivou.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) začala nákaza ve městě Boloko poté, co tři děti zemřely na hemoragickou horečku po konzumaci netopýra. Nemoc se od té doby rozšířila a k 419 potvrzeným případům přibyl 9. února druhý ohnisko v městě Bomate. Odborníci dlouhodobě upozorňují na rizika přenosu nemocí ze zvířat na lidi v oblastech, kde se konzumuje divoká zvěř.
Vzorky od 13 nakažených byly odeslány k analýze do Kinshasy, ale testy na ebolu či marburskou horečku byly negativní. Někteří pacienti měli pozitivní test na malárii. Loni byla podobná záhadná epidemie v jiné části Konga nakonec přičítána těžké formě malárie.
Země kromě této nemoci bojuje i s epidemií mpoxu (dříve opičích neštovic) a konfliktem s rebely podporovanými Rwandou. WHO v roce 2022 upozornila, že počet epidemií v Africe za poslední dekádu vzrostl o více než 60 procent.