Sláva továrníka a rodáka ze Svitav Oskara Schindlera se stala celosvětovou poté, co hollywoodský režisér Steven Spielberg natočil před třiceti lety svůj kasovní trhák Schindlerův seznam. Věhlas jeho někdejšího domu a bývalé továrny ale bral léta za své. Situace by se měla začít obracet k lepšímu. Přestože je továrna od roku 2016 kulturní památkou, v posledních letech šla řada jejích částí k zemi. Před pěti lety však areál odkoupil vnuk bývalých majitelů Daniel Löw-Beer, který se rozhodl pro jeho záchranu. Na místě by měl vyrůst památník a muzeum Schindlerova archa.
Části památníku by měly zůstat původní, i u těch budou na rekonstrukci zapotřebí desítky milionů korun. Část nákladů by se měla hradit z fondů ministerstva kultury i z evropských peněz. Do areálu továrny by se měla také vrátit zpět textilní výroba, která v ní skončila po roce 1989.
Továrna v Brněnci sehrála v případu Oskara Schindlera za druhé světové války klíčovou roli. Právě zde v roce 1944 Schindler sestavil svůj seznam 1 200 židovských zaměstnanců, kteří měli být ve zmatku, kdy německá vojska začala z východních Čech ustupovat před blížící se Rudou armádou, důležití pro chod továrny. Tím je ochránil před deportací do táborů smrti.