Původně byla Německá dělnická strana (DAP) pouze organizací, které naslouchalo pár nadšenců v bavorských pivnicích a její šéf Anton Drexler neměl příliš velké ambice prosadit se v širším politickém kontextu. Když však do ní vstoupil tehdy 30letý zneuznaný malíř rakouského původu Adolf Hitler, začaly se věci měnit. Na jeho projevy do bavorských hospod chodilo stále více příznivců a on sám cítil potřebu stranu, v níž viděl nevyužitý potenciál, od základu přetvořit. Začal jejím názvem a 24. února 1920, tedy přesně před 105 lety, jej s posvěcením Drexlera změnil na Nacionálně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP).
Její cesta k moci ale byla ještě dlouhá, protože Hitlerovi se nevydařil takzvaný Pivní puč, kdy se chtěl ujmout vlády nad Bavorskem, ale místo toho skončil na řadu měsíců ve vězení. Po jeho návratu byla strana v troskách, ovšem on sám začal s její rekonstrukcí. Do Reichstagu se NSDAP poprvé dostala v roce 1928, kdy však obsadila pouhých 12 křesel. O pět let později však Říšský sněm zcela ovládla a Hitler se stal německým kancléřem.
To byl ale už první krok k druhé světové válce, protože Německo pod vládou NSDAP začalo rozjíždět mašinérii, která skončila celosvětovou katastrofou. Krátce po skončení konfliktu byla strana zakázána a ještě v roce 1945 byla Mezinárodním vojenským tribunálem během Norimberského procesu prohlášena za zločineckou organizaci.