WHO reaguje na pokračující šíření mpoxu, nákazy dříve označované jako opičí neštovice, globálním Strategickým plánem připravenosti a reakce. Tento krok následuje po vyhlášení mezinárodní zdravotní krize 14. srpna 2024. Plán se zaměřuje na prevenci a kontrolu šíření nákazy a klade důraz na koordinaci mezi mezinárodními agenturami, národními vládami a místními komunitami.
Hlavními cíli plánu jsou posílení dohledu, prevence a rychlé reakce na ohniska, rozšíření přístupu k diagnostice a vakcínám a minimalizace přenosu ze zvířat na člověka. Vakcinace se zaměří především na nejohroženější skupiny, jako jsou blízké kontakty infikovaných a zdravotnický personál.
WHO ve spolupráci s partnery, jako je Africké centrum pro kontrolu nemocí (Africa CDC), zintenzivňuje úsilí o koordinaci příprav a reakcí na všech úrovních. Součástí plánu je také vědecká konference, která proběhne koncem srpna, a jejímž cílem je sladit výzkum s opatřeními na kontrolu šíření mpoxu.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdůraznil, že kontrola ohnisek mpoxu, zejména v Demokratické republice Kongo a okolních zemích, je možná. Podmínkou je však úzká spolupráce mezi mezinárodními agenturami, vládami, výrobci a místními komunitami. WHO proto rozšiřuje své týmy v zasažených zemích, aby zlepšila připravenost a reakce na krizi.
WHO needs US$ 87.4 million over 6 months, from September 2024 to February 2025, to work with countries, partners and other stakeholders to stop and contain the current outbreak of #mpox, which was declared as a public health emergency of international concern on 14 August… pic.twitter.com/QEL1cqV2om
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 27, 2024