Legendární český herec Jan Werich byl jednou z tváří Pražského jara a televizní pořad Co tomu říkáte, pane Werich?, kde se herec vyjadřoval k přešlapům minulosti, zejména k praktikám komunistické strany v padesátých letech, se těšil velké oblibě. Nakonec Werich podepsal i dokument Dva tisíce slov, jež se vymezoval vůči Akčnímu programu KSČ, což mu po invazi vojska Varšavské smlouvy v srpnu 1968 značně přitížilo. Krátce poté se Werich rozhodl pro emigraci, kterou také 6. září 1968, tedy přesně před 55 lety, uskutečnil. V exilu ale nakonec nezůstal.
V září 1968 herec zamířil do Vídně, kde se sešel se svým hereckým kolegou z první republiky Jiřím Voskovcem, s nímž ve třicátých letech utekl před Hitlerem do Ameriky. Voskovec ho přemlouval, aby se nevracel do Prahy a odjel s ním do Ameriky. Werich jej poslechl a ačkoliv se do Prahy na skok vrátil, bylo to jen proto, aby si vyřídil víza a ještě v době otevřených hranic za Voskovcem do Ameriky skutečně odletěl. Ve Spojených státech Werich nakonec nezůstal a na začátku sedmdesátých let byl už zpět v Praze. Kvůli svému podpisu pod manifestem Dva tisíce slov ale nesměl vystupovat. Jediným snímkem, kde po své dočasné emigraci hrál, byl pohádkový seriál Pan Tau.
Přestože Werich v roce 1977 podepsal Antichartu, což bylo souhlasné provolání umělců směrem k vládnoucí KSČ, k hraní se už nevrátil. Zemřel 31. října 1980.