Je přesně šest hodin večer, 4. dubna 1968, když Martin Luther King vychází na balkon hotelového pokoje v Memphisu. O minutu později třeskne rána z pušky a King zasažený do krku se hroutí k zemi. Nepomohl ani převoz do nemocnice, kde hodinu nato umírá. Ten den odešel symbol boje černých obyvatel Ameriky za rovnocenná práva. Trval od roku 1955, kdy jedna z žen černé pleti ve městě Montgomery v Alabamě odmítla pustit sednout ve voze hromadné dopravy bílého muže. Podle tehdejších zákonů putovala za mříže. King jako pastor baptistické církve v témže městě na událost upozornil a vyzval k nenásilným protestům, které se posléze rozšířily po celých Spojených státech.
#OTD Apr 3, 1968: Rev Dr Martin Luther King Jr delivered his final address at Bishop Charles J. Mason Temple in Memphis, TN. The following day, Dr King was assassinated.
— Jazz the Professor (@LikeButta3) April 3, 2023
"I've Been to the Mountaintop"#Historypic.twitter.com/se1O6IJoeZ
V srpnu 1963 dokonce zorganizoval masový pochod na Washington a na schodech u Lincolnova památníku pronesl památný projev o tom, že jednou budou ve Spojených státech žít rovnocenně lidé všech barev pleti. Následně se začal vymezovat i vůči válce ve Vietnamu, na což se už americká politická reprezentace dívala se znepokojením. To nakonec připravilo úrodnou půdu pro konspirační teorie o tom, že Kinga nechaly odstranit tajné služby ministerstva vnitra. Skutečnost je však mnohem prostší, protože z Kingovy vraždy usvědčily soudy uprchlého trestance a zavilého nepřítele rasové rovnosti Jamese Earla Raye. Dva měsíce po vraždě jej dopadli v Londýně, dostal 99 let za mřížemi. Ve vězení v roce 1998 zemřel.
Atentát na Kinga měl za důsledek obrovské rasové nepokoje, které zasáhly šedesát amerických měst. O jeho díle a o touze, aby vedle sebe žili lidé různých barev pleti, promluvil o pár dnů později bývalý ministr spravedlnosti USA Robert Kennedy. Ten rukou vraha zemřel dva měsíce poté.
U2 - Pride In The Name Of Love pic.twitter.com/HLgI4kNB0Y
— aaschroh (@aa_schroh) January 26, 2023
Na Kingovu počest složila irská rocková kapel U2 svůj slavný hit Pride (In The Name Of Love).