Programový manažer festivalu Artur Kaiser dnes oznámil, že za přesun festivalu může mediální agentura, která nedoplatila 7,2 milionu korun, firma, která si za osmidenní zapůjčení elektrocentrál účtovala o milion víc, než měla a Středočeský kraj, který mu nechtěl pronajmout pozemky. Jenže ty už byly dávno zamluvené pro jinou akci a navíc nezaplatil ani loňský pronájem. Podrobnosti v infobloku.
Kaiserova firma Svět kultury, která festival pořádala loni, dluží podle insolvenčního rejstříku 7,3 milionu například za pivní sety, stany, dodávky vody, ubytovací služby nebo pronájem milovického letiště. Insolvenční řízení začalo 13. ledna. Letos akci pořádá firma TI Motion, která také patří Kaiserovi. Vstupenky jsou stále v prodeji, stojí od 1 290 do 7 990 korun, parkovné vyjde na 590 korun. Jak firma upozornila, za ty už koupené nevrátí peníze, prý ale budou platit příští rok.
I samotný Kaiser dluží, kam se podívá. Sám je v insolvenci od října 2019. Dluží téměř 19 milionů korun pojišťovnám, exekutorům, finančáku či nebankovním společnostem. V dubnu navrhla insolvenční správkyně zrušení oddlužení a prohlášení nepoctivého záměru dlužníka.

Jak Kaiser vysvětluje dluhy festivalu a kde je pravda?
Kaiserova firma Svět kultury dluží 450 tisíc za pronájem milovického letiště od Středočeského kraje. "Kraj nám dal možnost spojit dohromady zaplacení nájmu za roky 2024 a 2025. U této varianty se ukázalo, že kraj nám chtěl pronajmout něco, co předem neměl domluvené se svým podnájemcem. Z centrálních ploch milovického letiště může kraj disponovat a pronajímat bez souhlasu asi tak plochu panelákového parkoviště. Dostali jsme nabídku pronájmu heliportu, který je v těsné blízkosti té centrální plochy. Tato část je absolutně nevyhovující, protože je celá zarostlá náletem, jsou tam zbytky staveb, ze země trčí dráty," popsal Kaiser, jak mu kraj hází klacky pod nohy.
Jenže hejtmanství to vidí jinak. "Krajský úřad jednal se zástupci pořadatele již od loňského roku, kdy je vyzval k zaplacení dluhu za pronájem pozemků. Na to ale nereagovali. I bez platné nájemní smlouvy nebo jen žádosti o ni navíc prodávali vstupenky na ročník 2025. Poté, co podali žádost o pronájem, bylo podmínkou úřadu, aby uhradili dlužné nájemné," popsal krajský úřad s tím, že žádný ze čtyř termínů v rozpětí od půlky března do minulého týdne organizátoři nedodrželi.
"Festival Votvírák se měl konat částečně na pozemcích, které má od kraje v pronájmu společnost Valeo. Nájemní smlouva mezi krajem a Valeem umožňuje, aby se zde konaly kulturní akce – pokud bude nájemník souhlasit. Již na začátku roku byli pořadatelé festivalu upozorněni, že Valeo souhlas vydat nemůže, protože má ve stejném termínu naplánované své obchodní aktivity," upozorňuje úřad, který pořadatelům prý nabídl náhradní plochy násobně větší, než jaké původně chtěli, a to za stejnou cenu. Oblast bylo potřeba vyklidit, kraj ale navrhl, že tak učiní sám. Pořadatel na to nereagoval. Při jednání v dubnu už bylo jasné, že kraj potřebné úpravy nestihne a musí je tedy zajistit pořadatel.
„Komplikace s jednáním organizátorů festivalu se datují od loňského roku, kdy organizaci festivalu převzal pan Kaiser. Ten si ve svém prohlášení stěžuje na nedostatečnou podporu ze strany Středočeského kraje. Je to úsměvné zejména s ohledem na fakt, že organizátor si i v letošním roce například podal žádost o dotaci. Žádost nebyla kompletní, a přestože byl vyzvaný k doplnění, neučinil tak. Myslím, že je zcela evidentní, že za problémy s pořádáním festivalu si zástupci firmy mohou pouze sami. Středočeský kraj poskytl maximální možnou míru vstřícnosti,“ řekl radní Robert Pecha.