Vědcům se povedlo izolovat a dekódovat RNA molekuly ze 130 let starého exempláře tasmánského tygra, neboli vakovlka tasmánského, který byl vyhuben ve 20. století. Genetici využili exemplář ze sbírky Švédského muzea přírodní historie ve Stockholmu, díky získání RNA vědci budou moci lépe porozumět fungování genů tohoto zvířete. „RNA vám dává možnost projít buňkou, tkáněmi a najít skutečnou biologii, která byla zachována v čase pro toto zvíře přímo před jeho smrtí,“ uvedl hlavní autor studie Emilio Mármol Sánchez, výpočetní biolog na Centru pro paleogenetiku a SciLifeLab ve Švédsku.
The thylacine, or Tasmanian tiger, was last seen alive almost a century ago. Now researchers have extracted RNA from a museum specimen, which could help us better understand the species - and potentially aid plans to resurrect it https://t.co/c3VrKDvzNx
— New Scientist (@newscientist) September 19, 2023
Tasmánský tygr byl velký přibližně jako kojot a vyhynul téměř po celém světě zhruba před dvěma tisíci lety s výjimkou australského ostrovního státu Tasmánie, kde byla populace tasmánského tygra vyhubena evropskými osadníky na začátku 20. století. Poslední žijící tasmánský tygr v zajetí jménem Benjamin zemřel na podchlazení v roce 1936 v tasmánské zoo.
Mármol Sánchez uvedl, že i když oživení vyhynulého druhu nebylo cílem výzkumu jeho týmu, lepší porozumění genetickému složení tasmánského tygra by mohlo pomoci nedávno zahájeným snahám o znovuzrození tohoto zvířete nějakou formou. „Dříve jsme si mysleli, že ve starých muzejních a starověkých vzorcích zůstává pouze DNA, ale tato práce ukazuje, že můžete získat také RNA z tkání,“ řekl Pask, profesor na Melbournské univerzitě v Austrálii a vedoucí výzkumné laboratoře Thylacine Integrated Genetic Restoration Research Lab. „To přinese významnou hloubku do našeho porozumění biologii vyhynulých zvířat,“ dodal.
Vědecká obec nyní doufá, že se podaří získat RNA také z dávno vyhynulých zvířat, jako například z mamuta.
Colourized Last tasmanian tiger 1933 named Benjamin#last #tiger pic.twitter.com/R9ir5wy5bn
— Random stuff (@Navil65341517) September 16, 2023
A family of extinct Thylacine (Tasmanian tiger) in 1910. pic.twitter.com/yA2YrTjriw
— RustyBertrand (@RustyBertrand) September 13, 2023