Výzkumní pracovníci z Afghánistánu, Íránu, Íráku, Ukrajiny, Severní Koreje a dalších 87 zemí světa můžou požádat Akademii věd České republiky o pomoc. Ta totiž rozjela druhé kolo projektu Stipendium pro ohrožené výzkumníky.
Akademie jim na dva roky zajistí pracovní místo a navíc jim dá 60 tisíc korun měsíčně na osobní výdaje. Zatímco první kolo projektu se zaměřilo na odborníky z Ukrajiny, tentokrát přijímá žádosti z 92 zemí světa. „Seznam zemí jsme připravili podle indexu demokracie 2022, který tyto země označuje jako státy s hybridními a autoritářskými režimy. Vyjmuli jsme Rusko, Bělorusko a Čínu,“ říká člen Akademické rady akademie David Honys. Podle něj je projekt u nás unikátem. „Podle toho, co vím, se jedná o jeden z mála takových programů v České republice, ne-li vůbec o první. Sami jsme se před pár lety inspirovali v zahraničí," dodává Honys.
„Věda je mezinárodní organismus – tím, že jako Akademie věd České republiky podporujeme badatele, kteří nemůžou v bezpečí a svobodně pracovat, přispíváme k tomu, aby lidské poznání dále rostlo,“ vysvětluje přededkyně akademie Eva Zažímalová.