středa 2. dubna 2025

Vědci ze zemí, kde se válčí nebo porušují lidská práva, můžou pracovat v Česku

Dva roky můžou vědci ze zemí, kde zuří války, porušují se lidská práva anebo kde čelí pronásledování, pracovat v České republice. Čeká je bezpečné prostředí i peníze na osobní výdaje.

Vědci

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: pixabay.com

Výzkumní pracovníci z Afghánistánu, Íránu, Íráku, Ukrajiny, Severní Koreje a dalších 87 zemí světa můžou požádat Akademii věd České republiky o pomoc. Ta totiž rozjela druhé kolo projektu Stipendium pro ohrožené výzkumníky.

Akademie jim na dva roky zajistí pracovní místo a navíc jim dá 60 tisíc korun měsíčně na osobní výdaje. Zatímco první kolo projektu se zaměřilo na odborníky z Ukrajiny, tentokrát přijímá žádosti z 92 zemí světa. „Seznam zemí jsme připravili podle indexu demokracie 2022, který tyto země označuje jako státy s hybridními a autoritářskými režimy. Vyjmuli jsme Rusko, Bělorusko a Čínu,“ říká člen Akademické rady akademie David Honys. Podle něj je projekt u nás unikátem. „Podle toho, co vím, se jedná o jeden z mála takových programů v České republice, ne-li vůbec o první. Sami jsme se před pár lety inspirovali v zahraničí," dodává Honys.

„Věda je mezinárodní organismus – tím, že jako Akademie věd České republiky podporujeme badatele, kteří nemůžou v bezpečí a svobodně pracovat, přispíváme k tomu, aby lidské poznání dále rostlo,“ vysvětluje přededkyně akademie Eva Zažímalová.

Související

Nově objevený druh "kytarového žraloka"
Zahraniční Fauna

Žralok ve tvaru kytary. Vědci zmapovali přes 800 nových mořských druhů

čaj
Zdraví Věda

Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě

Vizualizace hyf dermatofytu (modře) v kožní tkáni pomocí světleného mikroskopu
Zdraví Věda

Čeští vědci přináší revoluční diagnostiku plísňových infekcí

DNA
Zdraví Věda

Český objev přináší naději v léčbě genetických nemocí