úterý 15. dubna 2025

Vědci oživili tisíce let vyhynulé zlovlky známé ze Hry o trůny

Americké biotechnologické firmě Colossal Biosciences se podařilo přivést na svět tři vlčata s genetickými rysy vyhynulého pravlka.

profimedia-0984832668

Vlčata prehistorického vlka (4.4.2025)
Zdroj: Profimedia

  • Vlčata prehistorického vlka (4.4.2025)
  • Zdroj: Profimedia

Vědci z texaské společnosti Colossal Biosciences vytvořili první tři mláďata prehistorického vlka známého jako Aenocyon dirus, který vyhynul před 12 500 lety. Pomocí DNA získané z fosilií, genové editace a klonování upravili genetický kód šedého vlka, jeho nejbližšího příbuzného. Výsledkem je hybrid, který vypadá téměř jako dávný predátor, známý i díky seriálu Hra o trůny.

Dva samci se narodili 1. října 2024, samička 30. ledna 2025. Vlčata žijí v přísně střeženém areálu o rozloze 800 hektarů, kde jsou pod neustálým dohledem kamer, dronů a bezpečnostního personálu. Místo je schválené Americkou humánní společností a registrované ministerstvem zemědělství.

Tým sestavil kompletní genom pravlkodlaka z DNA nalezené v zubech a lebkách starých až 72 tisíc let. Identifikovali klíčové znaky – jako delší srst či bílý kožich – a pomocí technologie CRISPR je „vystřihli“ z DNA šedého vlka. Takto upravené buňky byly klonovány a implantovány do vajíček, která odnosily fenky velkých kříženců.

Colossal pracuje od roku 2021 i na oživení mamuta, ptáka dodo nebo tasmánského tygra. Díky nově vyvinutým metodám už klonovala i dvě vrhy kriticky ohrožených červených vlků. Firma tvrdí, že technologie de-extinkce může pomoci i s ochranou současných živočišných druhů.

Kritici však upozorňují na vysoké náklady a etické otázky. Přesto jde o zásadní průlom v oblasti genetiky – a krok, který může proměnit naši představu o vyhynutí jako nevratném jevu.

Autor: Šimon Mitro

Související

vlk
Domácí Fauna

Po sto letech jsou vlci na Znojemsku

vlk
Zahraniční Fauna

Vlků v Evropě přibývá. Zemědělci se obávají škod

spánek
Zdraví

Kolik hodin spánku je opravdu potřeba pro zdraví?

mikroplasty
Zdraví Věda

Mikroplasty ztěžují účinnost léků, varují vědci