Obě válčící strany v africkém Súdánů se dopustili zvěrstev, které lze označit jako válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti. V tomto duchu hovoří zpráva vyšetřovací mise OSN, která doporučila okamžité zbrojní embargo proto tuto zemi na severovýchodě Afriky, stejně jako nasazení mírových sil OSN do oblasti. Mise Spojených národů svou zprávu založila na rozhovory s místními obyvateli, kteří mluví o tom, že jak oficiální súdánská armáda, tak povstalecké polovojenské síly rychlé podpory (RSF) míří svou agresi vůči civilnímu obyvatelstvu včetně neodůvodněného zatýkání či znásilňování.
500 Days of War and Disaster
— Liberation (@LiberationOrgUK) September 6, 2024
The war in #Sudan has now been raging since 15 April 2023. The result is the worst and most pressing humanitarian crisis unfolding in the world today, writes Fathi El-Fadl of the #ForcesforRadicalChange alliance.https://t.co/6zxhWmombS pic.twitter.com/E96cBNphOq
„Závažnost těchto zjištění podtrhuje naléhavou a okamžitou akci na ochranu civilistů," stojí v závěru 19stránkového dokumentu. O situaci v Súdánu se jednalo minulý měsíc i ve švýcarské Ženevě. Zastoupené státy, mezi kterými však Súdán chyběl, se shodily na urychlené humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu.
Válka v Súdánu začala 15. dubna 2024. O rok později už mezinárodní organizace varovali, že je země na pokraji hladomoru.