Uznání se dočkal až po smrti. Franz Kafka by oslavil 140. narozeniny

Slavný spisovatel pocházel z významné židovské rodiny z Prahy, která za druhé světové války skončila v koncentračním táboře. To už byl spisovatel ale dvacet let po smrti.

profimedia-0786788743 (1)

Franz Kafka
Zdroj: Profimedia

  • Franz Kafka
  • Zdroj: Profimedia

Přestože dnes jeho dílo patří mezi uznávané světové klasiky a učí se o něm už i děti na základní škole, za svého života nepatřil Franz Kafka mezi oblíbené autory. Přesněji řečeno, jeho děl si širší ani odborná veřejnost nevšímala. Uznání se mu dostalo až p smrti.

Dílo Franze Kafky, který by se dnes dožil 140 let, se mezi literární klasiku zařadilo až po druhé světové válce. Tehdy teprve veřejnost i odborná kritika ocenila jeho styl, který jej řadí k největším inovátorům románového vyprávění, i atmosféru knih, kde převažují pocity bezvýchodnosti a izolace, které působí kontrastně vůči kafkovskému humoru. Samotné konce příběhů jsou ale naopak tragické či minimálně nešťastné.

Kafka napsal pouze tři romány, které se však stal klasikami. Ameriku, Zámek a Proces pak doplňuje řada povídek a novel, do nichž spisovatel zasazoval svou lásku k rodné Praze. Tam se 3. července roku 1883 narodil do rodiny židovského velkoobchodníka. Ten také chtěl, aby se jeho syn stal úředníkem v pojišťovně. Kafka na tomto postu pracoval čtrnáct let. Přitom však úporně psal, ač měl podlomené zdraví. Už v roce 1917, ve 34 letech jej postihlo nezastavitelné chrlení krve, které předznamenávalo budoucí diagnózu – tuberkulózu. Přestože Kafka žil příkladně zdravým životem, kdy nepil, nekouřil ani nejedl maso, nemoc jej zmáhala víc a víc. V roce 1922, kdy mu nebylo ještě ani 40, musel odejít do předčasné penze. Zemřel 3. června 1924, přesně měsíc před 41 narozeninami.

Ke Kafkovu stylu se hlásila řada význačných spisovatelů. Za všechny jmenujme například Bohumila Hrabala, Karla Pecku či Ludvíka Vaculíka.

Autor: Jan Skala

Související

2024021144b
Ostatní literatura

Jak vypadá nejkrásnější kniha? Podívejte se na Šumavu umírající a romantickou

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu

8295759843_c0e5e84747_c
Hudba

Jméno slavné kapele dal Vedder podle babičky. Vařila prý halucinogenní džem

Jara-Kohout
Film a TV Výročí

Tak se tu mějte, já utíkám, řekl Jára Kohout v Aši. Myslel to ale vážně