čtvrtek 18. července 2024

Umělá inteligence monitoruje asijské sršně

Vědci z univerzity v Exeteru vymysleli systém, díky kterému asijské sršně monitoruje umělá inteligence.

Sršeň asijská

Sršeň asijská
Zdroj: Pexels / Luke Morgan

  • Sršeň asijská
  • Zdroj: Pexels / Luke Morgan

Vědci na univerzitě v Exeteru v Anglii vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže detekovat invazní asijské sršně. Automatizovaný systém nazvaný VespAI láká lovce včel, jak se tomuto invaznímu druhu přezdívá, na monitorovací stanici a zachycuje jejich podobu. Podle univerzity dokáže tento systém identifikovat druh s „téměř dokonalou přesností“.

Univerzita vysvětlila, že VespAI používá kompaktní procesor k provozu a zůstává nečinný, dokud jeho senzory neidentifikují hmyz v rozsahu velikosti sršně. Systém pak upozorní uživatele na obrázek, který umožní potvrdit identifikaci.

Doktor Thomas O'Shea-Wheller z Environmentálního a udržitelného institutu na kampusu Penryn v Cornwallu uvedl, že tento systém může používat kdokoli, od vlád po jednotlivé včelaře. VespAI slibuje včasnou detekci invaze asijských sršňů do nových oblastí. Systém by byl jistě vhodný i pro Českou republiku, kde se lovec včel poprvé objevil na podzim Plzni.

Autor: Šimon Mitro

Související

Kolorovaný snímek chromozomu v nativním stavu získané pomocí nově vyvinuté pokročilé environmentální rastrovací elektronová mikroskopie.
Domácí Věda

Češi jako první zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu

450084486-17871634143131154-2421026661544760707-n
Zahraniční

Korunka Miss AI 2024 putuje do Maroka. Druhé místo získali tvůrci z Francie

kyberútok
Domácí Technologie

Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

hive-1094857_1280
Domácí

Hasiče nadměrně zaměstnává hmyz, žádají, aby je lidé nevolali