čtvrtek 12. prosince 2024

Uhelné skládky překypují vzácnými prvky. Je správné je recyklovat?

Skládky uhelného odpadu jsou prý plné vzácných prvků. Doposud nechtěný odpad by se podle odborníků dal dál recyklovat a prvky využívat v elektroprůmyslu bez nutnosti další těžby. Ekologové mají z nápadu obavy.

51825676466_1f30527de2_c

Pohled na špinavou uhelnou skládku.
Zdroj: Flickr

  • Pohled na špinavou uhelnou skládku.
  • Zdroj: Flickr

Prvky jako je neodym, skandium, nebo yttrium a mnoho dalších se používají k výrobě elektroniky. V době přechodu k šetrným alternativním energiím jsou součástí celé řady ekologických technologií pro automobily poháněné elektřinou, solární panely nebo větrné turbíny. 

Prvky se v přírodě poměrně hojně vyskytují. Velký problém je však s jejich složitou těžbou. Jsou součástí železné rudy, od které se oddělují silnou kyselinou a zásadou. Tyto chemikálie jsou nejen drahé, ale navíc jsou nebezpečné pro životní prostředí. Proto se na první pohled může zdát recyklace uhelného odpadu jako skvělý nápad.

Najdou se ale i odpůrci, kteří mají strach, že pokud by se našel způsob, jak využívat nechtěný a neekologický odpad, objeví se někdo, kdo bude uhelné továrny spalující nejšpinavější palivo na světě hájit a podporovat. 

Autor: Zuzana Beranová

Související

elektromobil
Ekonomika Elektromobily

Životnost elektromobilů: Jak dlouho vydrží jejich baterie?

plechovky
Domácí Ekologie

Ročně skončí na skládkách půl miliardy plechovek

cirkulární ekonomika
Ekonomika Ekologie

Evropa směřuje k ambiciózní cirkulární ekonomice

profimedia-0937490171
Domácí

Jihlava chce otevřít stříbrný důl ze 13. století