Jméno Rudolfa Mrvy dnes už řekne něco spíše jen historikům, a to zejména těm, kteří se zabývají koncem devatenáctého století a vzestupem českého vlastenectví, které revoltovalo proti zkostnatělosti rakouské monarchie. Rudolf Mrva však velký vlastenec nebyl a hrdina už vůbec ne. Je však znám jako jeden z největších konfidentů moderních dějin, protože po jeho vylhaném svědectví došlo k procesu s dosud neexistujícím spolkem Omladina. Právě tím, jak Mrva přiřazoval jména svých známých k akcím vůči rakouskému mocnářství, vznikla imaginární skupina řady osob, které se mezi sebou ani neznaly, ale na nichž pražský soud vykonstruoval proces, v němž odsoudil například budoucího ministra financí Aloise Rašína nebo spisovatele Stanislava Kostku Neumanna.
Sám Mrva se však procesu nedožil. Ve chvíli, kdy zdobil vánoční stromek ve svém skromném bytě na pražském Žižkově, navštívili jej jeho dva přátelé Otakar Doležal a František Dragoun s otázkou, zda je to on, kdo spolupracuje s policií. Když jim Mrva řekl i to, co dosud ještě nevěděli, vytáhl jeden z nich nůž a oba jej brutálně ubodali. Ke svému činu se na policii záhy přiznali.
Příběh Rudolfa Mrvy je ztvárněn v legendární televizní sérii Zlá krev od spisovatele Vladimíra Neffa. Důvěryhodnosti však celému ztvárnění ubírá, že do role dvacetiletého Mrvy byl obsazen skoro šedesátiletý herec Jiří Císler.