Likvidaci nebezpečné skládky nařídil Krajský soud v Praze. Styren, který na skládce je, totiž představuje obrovské riziko. Jde o takzvaný monomer, který se používá v chemickém průmyslu. Slouží jako klíčová surovina například při výrobě polystyrenu. Je to také vysoce hořlavá kapalina s nízkým bodem vzplanutí. Hořet může začít už při teplotě 32 stupňů Celsia. To znamená, že v horkých letních dnech může vzplanout a následně explodovat. Proto se má skladovat maximálně do 25 stupňů.
Navíc má styren negativní vliv na nervový a imunitní systém a je karcinogenní. Způsobuje bolesti hlavy, poruchy vidění a křeče. Dlouhodobé vystavení styrenu může poškodit játra a ledviny. Jakožto těkavá organická látka se ke všemu může uvolňovat do vzduchu a přispět tak i k fotochemickému smogu, stejně tak může kontaminovat podzemní i povrchové vody.
Styrenová katastrofa v Jižní Koreji
28. září 2019 došlo k nehodě v přístavu Ulsan v Jižní Koreji. Na palubě chemického tankeru Stolt Groenland explodoval styren, a to kvůli nedostatečnému monitorování teploty při transportu.