středa 30. října 2024

Třetině druhů stromů hrozí vymizení, varují vědci

Globální studie upozorňuje, že více než třetina všech druhů stromů na světě čelí hrozbě vyhynutí. Kácení lesů, klimatické změny a invazivní druhy ohrožují biodiverzitu, životní prostředí i světovou ekonomiku.

stromy

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) uvedla, že 38 procent stromů čelí vyhynutí. Stromy tvoří přes čtvrtinu druhů na červeném seznamu IUCN a jejich ohrožení je více než dvojnásobné oproti ptákům, savcům nebo obojživelníkům. Ztráta stromů tak může mít katastrofální dopad na tisíce dalších druhů rostlin a zvířat. Podle americké lesní služby dokáže 100 stromů ročně absorbovat 54 tun oxidu uhelnatého a 195 kilogramů dalších škodlivin, což má zásadní význam pro kvalitu ovzduší a regulaci klimatu.

Kromě ekologického významu jsou stromy klíčové i pro ekonomiku, více než pět tisíc druhů se využívá ve stavebnictví a dva tisíce druhů poskytuje léky, potraviny či paliva. Navzdory slibům světových lídrů o ukončení odlesňování do roku 2030 zmizelo loni dalších 6,37 milionu hektarů lesa. Podle analýzy Forest Declaration Assessment je v boji proti kácení lesů dosud dosaženo jen malého pokroku.

Autor: Šimon Mitro

Související

ježek západní
Domácí Fauna

Ježci jsou téměř ohroženým druhem

Mýval severní v ČR.
Domácí Fauna

Česká příroda pod drobnohledem. Projekty sledují invazní druhy

pole
Zahraniční

Udržitelné zemědělství má být klíčem k biodiverzitě

Amsterdam
Zahraniční Klimatické změny

Evropa čelí krizi vody. Dvě třetiny vodních ploch jsou znečištěny