čtvrtek 21. listopadu 2024

Třetině druhů stromů hrozí vymizení, varují vědci

Globální studie upozorňuje, že více než třetina všech druhů stromů na světě čelí hrozbě vyhynutí. Kácení lesů, klimatické změny a invazivní druhy ohrožují biodiverzitu, životní prostředí i světovou ekonomiku.

stromy

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) uvedla, že 38 procent stromů čelí vyhynutí. Stromy tvoří přes čtvrtinu druhů na červeném seznamu IUCN a jejich ohrožení je více než dvojnásobné oproti ptákům, savcům nebo obojživelníkům. Ztráta stromů tak může mít katastrofální dopad na tisíce dalších druhů rostlin a zvířat. Podle americké lesní služby dokáže 100 stromů ročně absorbovat 54 tun oxidu uhelnatého a 195 kilogramů dalších škodlivin, což má zásadní význam pro kvalitu ovzduší a regulaci klimatu.

Kromě ekologického významu jsou stromy klíčové i pro ekonomiku, více než pět tisíc druhů se využívá ve stavebnictví a dva tisíce druhů poskytuje léky, potraviny či paliva. Navzdory slibům světových lídrů o ukončení odlesňování do roku 2030 zmizelo loni dalších 6,37 milionu hektarů lesa. Podle analýzy Forest Declaration Assessment je v boji proti kácení lesů dosud dosaženo jen malého pokroku.

Autor: Šimon Mitro

Související

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího

remízky
Domácí Příroda

Stamiliony na krajinu. Stát podpoří remízky, mokřady a tůně