Třetina území světa v posledních dekádách značně vyschla, včetně Česka

Vlivem klimatických změn dohází k vysychání půdy. Proces zasahuje i Českou republiku.

louka

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Mezinárodní výzkumný tým pod vedením Jana Řehoře z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity přinesl novou studii o významném vysychání půdy na třetině nezaledněného území planety. Analýza období od 1981 do 2021 odhalila alarmující trendy vysychání, přičemž nejvíce postižené oblasti zahrnují rovníkovou Afriku, část jižní Ameriky, středozápad USA a rozsáhlý pás od východní Evropy až po východní Asii.

Studie odhaluje, že na 54 procentech plochy jižní Ameriky došlo k výraznému vysušení půdy, zatímco pouze jedno procento území zaznamenalo zvýšení vlhkosti. Argentina, Paraguay a jihozápadní část Brazílie byly nejvíce postiženy, v těchto státech se půdní vlhkost snížila až o deset procent za každou dekádu.

Na starém kontinentu je vysušování nejvýraznější v létě a postihlo převážně střední a východní Evropu. „Ve střední Evropě je vysušování rychlejší v její centrální a severozápadní části (včetně České republiky) a v oblasti Karpatského oblouku, naopak pomalejší v oblasti Panonské pánve, tedy převážně v Maďarsku,“ popsal Řehoř.

Vlivem stále se zvyšujících teplot a nerovnoměrné distribuce srážek rostou obavy z narušení zemědělských a lesních systémů. Postižené oblasti čelí nejen častějším suchům, ale i extrémnějším horkým vlnám, což vede k rychlejšímu zahřívání atmosféry. Kombinace teplého počasí a nedostatku vody v půdě přispívá k výskytu rozsáhlejších požárů, což je patrné v tropické a subtropické Africe, Jižní Americe a částech Sibiře.

Autor: Šimon Mitro

Související

Alpy
Zahraniční Klimatické změny

Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie

větrné elektrárny
Zahraniční Klimatické změny

Slábnoucí vítr ohrožuje větrnou energetiku v Evropě

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

53914502127_c7cff308c0_b
Zahraniční

Kamala Harris se vrací do velkého světa. Bude prezidentkou nebo guvernérkou?