pondělí 26. května 2025

Třetina území světa v posledních dekádách značně vyschla, včetně Česka

Vlivem klimatických změn dohází k vysychání půdy. Proces zasahuje i Českou republiku.

louka

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Mezinárodní výzkumný tým pod vedením Jana Řehoře z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity přinesl novou studii o významném vysychání půdy na třetině nezaledněného území planety. Analýza období od 1981 do 2021 odhalila alarmující trendy vysychání, přičemž nejvíce postižené oblasti zahrnují rovníkovou Afriku, část jižní Ameriky, středozápad USA a rozsáhlý pás od východní Evropy až po východní Asii.

Studie odhaluje, že na 54 procentech plochy jižní Ameriky došlo k výraznému vysušení půdy, zatímco pouze jedno procento území zaznamenalo zvýšení vlhkosti. Argentina, Paraguay a jihozápadní část Brazílie byly nejvíce postiženy, v těchto státech se půdní vlhkost snížila až o deset procent za každou dekádu.

Na starém kontinentu je vysušování nejvýraznější v létě a postihlo převážně střední a východní Evropu. „Ve střední Evropě je vysušování rychlejší v její centrální a severozápadní části (včetně České republiky) a v oblasti Karpatského oblouku, naopak pomalejší v oblasti Panonské pánve, tedy převážně v Maďarsku,“ popsal Řehoř.

Vlivem stále se zvyšujících teplot a nerovnoměrné distribuce srážek rostou obavy z narušení zemědělských a lesních systémů. Postižené oblasti čelí nejen častějším suchům, ale i extrémnějším horkým vlnám, což vede k rychlejšímu zahřívání atmosféry. Kombinace teplého počasí a nedostatku vody v půdě přispívá k výskytu rozsáhlejších požárů, což je patrné v tropické a subtropické Africe, Jižní Americe a částech Sibiře.

Autor: Šimon Mitro

Související

klaun
Zahraniční Fauna

Klauni se při vlnách veder zmenšují, aby přežili

čokoládové boby
Zahraniční Klimatické změny

Hrozí čokoládová krize? EU varuje před klimatickými riziky pro dovoz potravin

povodeň
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny vyhánějí miliony lidí z domovů

oceán
Zahraniční Klimatické změny

Teplota moře u Británie stoupá, vědci varují před extrémním létem