Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem

Celkem třetina Čechů zažila při online nakupování podvodné praktiky.

online nakupování

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Podle průzkumu Avastu se rovná třetina Čechů setkala při online nakupování s podvodem. Pouze 46 procent dotázaných ale věří, že dokáží poznat, zda je jejich nákup bezpečný. Více než pětina dotázaných je ochotných nakupovat přes reklamní odkaz na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích. Přibližně 14 procent dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce a sedm procent nakupujících by dokonce bylo ochotných kliknout na podezřelý odkaz. Takové chování ovšem nahrává nekalým praktikám.

„Kyberzločinci často zneužívají důvěru nic netušících lidí, kteří během svého nákupu hledají co možná nejlepší cenu požadovaného zboží bez ohledu na případná rizika. Uživatelé se častěji setkávají s cílenými podvody při vánočních nákupech. Je tedy vyšší pravděpodobnost, že v e-mailových schránkách, na sociálních sítích nebo v reklamách právě v předvánočním období objevíme falešné nabídky, které se nás budou snažit zmást, dovést do podvodných e-shopů a tam nás připravit jak o peníze, tak o naše cenné osobní údaje,“ popsal analytik Avastu Jakub Vávra.

Bezpečnostní tipy na online nákupy podle Avastu:

  • Nakupujte na stránkách s dobrou pověstí a ujistěte se, že web, kde nakupujete, není pouhou napodobeninou. Zkontrolujte správnost adresy URL. Podívejte se, jaké informace na stránkách zobrazí odkaz „kontaktujte nás“. Měl by zde být vždy uveden název společnosti, adresa a telefonní číslo.
  • Pokud jsou ceny až podezřelé výhodné, někde bude pravděpodobně háček. Buďte opatrní a prodejce si dobře prověřte.
  • Neklikejte na vyskakující reklamy. Často vás přesměrují na škodlivé odkazy, i když se zobrazují na prověřených stránkách.
  • Kontrolujte na stránkách zásady vracení zboží a dopravné.
  • Dávejte pozor na e-maily, které od vás požadují kliknutí na odkazy. To je phishing ve své nejnebezpečnější podobě. Pokud máte jakékoli podezření, na nic neklikejte. Pokud je odkaz škodlivý, pokusí se vám ukrást údaje jako například přihlašovací údaje nebo čísla platebních karet.
Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Avast

Související

koncert mobil
Ostatní Technologie

Téměř polovina Čechů půjčuje svůj mobil na koncertech cizím lidem

kyberútok
Domácí AI

Rok 2025 přinese nové výzvy v oblasti kyberbezpečnosti

obchod
Domácí Vánoce

Jaká je otevírací doba obchodů na Vánoce a Nový rok?

zásilka
Domácí Vánoce

Čas na vánoční dárky se krátí. Pro klid v duši nákup neodkládejte